ULISSES Z BAGDADU

Na początku, tytuł tej powieści zdaje się nam nic nie mówić, lecz zaraz okaże się, że Schmitt w wyjątkowy sposób wykorzystał historię, która powinna być znana każdemu uczniowi liceum.

„Ulisses” to bowiem łacińska, rzadziej używana wersja imienia „Odyseusz”. Coś się przypomina? Autor użył słynnej historii greckiego Odysa, by przybliżyć losy współczesnego wygnańca.

Saad Saad w Bagdadzie ma względnie wszystko, czego potrzeba do szczęścia- wspaniałą rodzinę, pracę, a po poznaniu kobiety, z którą chce dzielić resztę życia, wydaje mu się, że nic, nie jest w stanie zniszczyć jego planów.

Pomylił się. Przychodzi wojna. Zabiera mu wszystko.

By ratować ocalałą część rodziny, decyduje się na opuszczenie Iraku i wyrusza w pełną przygód tułaczkę za chlebem, wolnością i miłością. Na swej drodze spotyka bohaterów niczym z kart Homera- czarodziejkę Kirke, czy Cyklopa. Jego przewodnikami stają się podobni mu imigranci, a ziemią obiecaną- Anglia.

Eric-Emmanuel Schmitt filozofuje nad samotnością i wyobcowaniem imigrantów. Zdradza, że kiedy taci się wszystko, pozostaje z nami nadzieja.

Czytadło spodoba się z pewnością również miłośnikom historii. Mimo, że losy Ulissesa to fikcja, autor wplata wątki historyczne, z całkiem nieodległej przeszłości. Poznajemy bliżej Irak za panowania prezydenta Saddama Husajna, którego władza sprowadziła liczne nieszczęścia na obywateli i zmusiła ich do ucieczki, w celu odnalezienia lepszego jutra.

Bardzo polecam!!!

A oto propozycja Pani Agnieszki Jastrzębskiej: Ostatnio wsiąkłam w kulturę Hiszpanii i mroczną naturę południowców: Eva García Sáenz Cisza białego miasta oraz Rytuały wody – to dwie części trylogii, którą z całego serca polecam. Hiszpania bez blichtru, z jej świętami, przesądami i zaborczym charakterem mieszkańców.” Warto przeczytać!

Polecenia czytelników

W czasie kwarantanny uczniowie czytają i polecają!

Uczennica Julia Wiśniewska kl.1 proponuje:
Uważam, że w obecną sytuację świetnie wpasowuje się książka

Trzy kroki od siebie autorstwa Rachaeli Lippincott, Mikkii Daughtry i Tobiasa Iacoinsa. Należy ona do gatunku literatury młodzieżowej.

Główni bohaterowie, Stella i Will, chorują na mukowiscydozę, przez co, aby nie zarazić się od siebie nawzajem, muszą utrzymać dystans około 2-3 metrów. Stopniowo zaprzyjaźniają się, później zakochują, ciągle starając się nie podchodzić do siebie zbyt blisko. Dlaczego uważam, że ta pozycja wpasowuje się w obecną, pandemiczną sytuację? Ponieważ świetnie pokazuje jak ważny jest kontakt z drugim człowiekiem i jak trudno jest zachować dystans, mimo że jest tak konieczny. Przepiękna historia, momentami bardzo urocza i wzruszająca. Przeczytałam z polecenia- teraz polecam ja. !

Kwarantanna z biblioteką

Uczniowie! Biblioteka szkolna chcąc wspomóc Was w codzienności, nie tylko szkolnej, proponuje Wam darmowy dostęp do literatury:

WolneLektury.pl
Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). Projekt fundacji Nowoczesna Polska.

Lektury.gov.pl
Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

ChmuraCzytania.pl
Chmura Czytania zawiera ciekawe książki polskich i zagranicznych autorów, m.in. Conrada, Kafki czy Czechowa. Nie wymaga logowania.

Polona.pl
Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.

OFERTY FIRM
Empik Premium bezpłatnie przez 60 dniEmpik przygotował promocyjny dostęp do bazy 11 tysięcy e-booków i audiobooków dostępnych w ramach aplikacji Empik Go dostępnej na Androida i iPhone’a.

iCzytam.pl

Serwis iCzytam.pl oferuje kilkadziesiąt darmowych książek onnline i audiobooków podzielonych na grupy wiekowe: 2-5 lat, 6-9 lat i ponad 9 lat.Publio – darmowe ebookiPublio to księgarnia internetowa. Oferuje ponad 100 ebooków za darmo. Jednak są to głównie lektury należące do domeny publicznej i poradniki.NextoKsięgarnia Nexto oferuje około 100 darmowych ebooków, z których większość to poradniki, lektury i podręczniki.

AUDIOBOOKI
Polska-Poezja.plSerwis oferuje klasykę polskiej poezji czytaną przez znanych polskich aktorów. Za

darmo, w serwisie YouTube.Zapraszamy! Korzystajcie!