Młodzież z I LO narobiła prawdziwego medialnego bigosu

We wtorek, 13 lutego br., uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego narobili niezłego bigosu, dosłownie i w przenośni. Do auli szkoły zaprosili swoich kolegów i koleżanki z innych placówek, aby wspólnie świętować pierwszą rocznicę powstania audycji prowadzonej na antenie Radia Malbork przez młodzież i dla młodzieży pod nazwą „Młodzieżowy Bigos”. Data spotkania nie była przypadkowa, bowiem 13 lutego obchodzimy Światowy Dzień Radia.

Impreza „Wielki Bigos czyli Medialny Misz Masz” była jednocześnie pierwszym projektem zrealizowanym ramach Malborskiego Budżetu Obywatelskiego Junior.

Spotkanie podzielono na dwie części – warsztatową i konkursowo-artystyczną. W pierwszym panelu, uczestnicy wzięli udział w spotkaniu z dziennikarzami: Jackiem Suchińskim z Radia Malbork, Piotrem Piesikiem z Radia Malbork jak również z Dziennika Bałtyckiego oraz Piotrem Wąsowiczem i Robertem Bychowskim z TV Malbork. Rozmowa dotyczyła głównie zagadnień związanych z pracą dziennikarską oraz wpływu mediów na młodych ludzi i odwrotnie. Wszystkie redakcje zaprosiły uczniów do współpracy przy tworzeniu nowych wspólnych projektów.

Niezwykle ciekawe były wypowiedzi kolejnych gości – Anny Szatybełko (piosenkarki i dziennikarki z telewizji Superstacja i Polsat Cafe), Patrycji Jewsieni (piosenkarki, uczestniczki programu IDOL) oraz Arkadiusza Woźniaka (lektora, dziennikarza w branży gier video), którzy potwierdzili, że praca w mediach jest wprawdzie bardzo wymagająca, ale przynosi naprawdę ogromną satysfakcję. Po przerwie Ania i Patrycja zaprezentowały swoje talenty wokalne.

Na scenie wystąpiła również malborska młodzież – zespół z I LO i zespół „Rock Band”, duet Paula Fiecek i Wiktor Grabowski oraz dwie grupy teatralne „No i dobra” z 22. BLT i „Dwa słowa” z MCKiE. W rolach konferansjerów wystąpili Miłosz Wolak i Michał Zdziennicki.

Elementem całego przedsięwzięcia były konkursy – wiedzy o Radiu Malbork oraz krasomówczy „Moje dwie minuty w radio”. W pierwszym przyznano dwa pierwsze miejsca dla Pawła Wesołowskiego z I LO i Oliwia Kaczmarska z SP nr 1 w drugim zwyciężyła Weronika Kosior z II LO.

Nazwa imprezy zobowiązała do odpowiedniego przygotowania kulinarnego, oprócz kawy i słodkości w kawiarence nie mogło więc zabraknąć tradycyjnego polskiego bigosu, którym goście zajadali się w przerwach imprezy. Wszystkie zebrane w kawiarence środki przeznaczone zostaną na pomoc w rehabilitacji i leczeniu Szymona Mazurczaka.

Jubileusz to także okazja do podsumowań i podziękowań. Otrzymała je przede wszystkim pomysłodawczyni audycji i opiekun „bigosowców” Maria Seibert, która wraz z młodzieżą przygotowała ten wtorkowy medialny misz-masz. Kolejne powędrowały do wicedyrektor I LO Moniki Pozorskiej oraz redaktora naczelnego Radia Malbork Jacka Suchińskiego. Niestety, część młodych radiowców kończy w tym roku szkołę, a ze względu na zbliżająca się maturę, musi zawiesić swoją medialną działalność. Oni także otrzymali słowa uznania i pamiątkowe upominki. Udanej inicjatywy pogratulował wszystkim zaangażowanym burmistrz Marek Charzewski.