Uczniowie I LO na warsztatach artystyczno-intergracyjnych w Nordhorn

15 października  o samym świcie, z walizkami większymi od nas, pełni entuzjazmu, wyruszyliśmy spod szkoły w stronę gdańskiego lotniska , skąd lecieliśmy do Nordhorn. Koło godziny 10:00 byliśmy już na miejscu, entuzjazm ustępował powoli zmęczeniu, jednak po odstawieniu bagaży  od razu wzięliśmy się do pracy. Większość czasu w tym niemieckim mieście  spędzaliśmy na warsztatach artystyczno-intergracyjnych, prowadzonych przez Heike i Kirsten – tamtejsze nauczycielki . Głównym celem naszego projektu było przygotowanie sztuki, którą wystawiliśmy w przeddzień naszego wyjazdu. Na zajęciach poruszaliśmy tematy związane z migracją i szukaliśmy efektywnych sposobów komunikacji w grupie, wymieniając się ciekawymi spostrzeżeniami. Podczas pobytu w Niemczech  zwiedziliśmy imigrancką dzielnicę Duisburgu – Marxloh. Nie ominęła nas również rowerowa przejażdżka do Holandii czy wizyta w meczecie. 19 października  odbyła się premiera naszego performance’u, a po niej grill, który był idealnym zwieńczeniem całego pobytu. Nasza grupa pozytywnie ocenia udział w projekcie. Było to ciekawe doświadczenie, pozwalające nam lepiej poznać inne kultury, zagłębić się w temat migracji, przełamać barierę językową, a przede wszystkim wspólnymi siłami stworzyć coś niesamowitego.