XXVI Ogólnopolski Zlot Szkół Sienkiewiczowskich

W dniach 8-9-10 czerwca 2018 r. Zespół Szkół Budowlanych i Odzieżowych w Tczewie gościł uczniów i nauczycieli z 47 szkół noszących imię Henryka Sienkiewicza z całej Polski.

Wśród gości honorowych była prawnuczka pisarza, Pani Anna Dziewanowska, Dyrektor Muzeum w Woli Okrzejskiej, Pan Maciej Cybulski oraz aktorka Pani Ewa Wiśniewska.

Naszą szkołę reprezentował poczet sztandarowy, Pani Dyrektor Hanna Lalak oraz Pani Agnieszka Tkaczyk.

W piątek – 8 czerwca – Zlotowicze przeszli barwnym korowodem ulicami Tczewa, następnie zostali powitani przez władze miasta i powiatu, po czym uczestniczyli w gali inauguracyjnej. Młodzież ZSBiO przygotowała spektakl inspirowany twórczością H. Sienkiewicza oraz ekranizacjami Jego powieści. Pani Anna Dziewanowska – prawnuczka pisarza – opowiedziała o zaangażowaniu Sienkiewicza w prace na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości oraz o losach majątku w Oblęgorku po śmierci pisarza. Należy nadmienić, że majątek ten otrzymał Sienkiewicz jako dar od narodu polskiego w 25-tą rocznicę pracy twórczej.
Szczególnym gościem była – Pani Ewa Wiśniewska – niezapomniana kniahini Kurcewiczowa w ekranizacji „Ogniem i mieczem”, w reżyserii Jerzego Hofmana z 1999r. Pani Ewa opowiedziała o przygodach na planie filmowym oraz o swej pracy twórczej.
Uczestnicy Zlotu w sobotę zwiedzali Trójmiasto, a wieczorem na terenie ZSBiO odbył się piknik, uświetniony występami Bractwa Rycerskiego z Gniewu. Goście honorowi odwiedzili również nasze miasto, zwiedzając zamek i jego okolice.
Zgodnie z tradycją przekazano uroczyście flagę  organizatorom kolejnego Zlotu, który już za rok odbędzie się w Olecku.