Wymiana z Nordhorn – konferencja

W dniach 5.11. – 6.11.2018 w Warszawie odbył się kongres dotyczący polsko – niemieckiej wymiany młodzieżowej. W kongresie tym wzięła udział Anna Jagielska, nauczycielka I LO, organizująca od wielu lat wymiany z Gymnasium Nordhorn . Nauczyciele z Nordhorn – Johannes Etmanski oraz Claudia von Behren – również uczestniczyli  w tym spotkaniu.

Kongres odbywał się w budynku Centrum Nauki Kopernik i miał bardzo bogaty program. Rozpoczął się wykładem „Europejska wymiana koncepcji nauczania”, następnie uczestnicy kongresu udali się na warsztaty prowadzone w mniejszych grupach. Oferta warsztatowa była bardzo ciekawa- poznaliśmy  nowe technologie w projektach wymiany, uzyskaliśmy też rady, jak uzyskać dofinansowanie do metod wspierania procesów grupowych w trakcie wymiany.

Na kongres przyjechało ponad 240 nauczycieli z wielu polskich i niemieckich szkół. Mogli się oni wymienić swoimi pomysłami i doświadczeniami związanymi z organizacją międzynarodowych wymian szkolnych. Równie owocny w uzyskiwanie nowej wiedzy i wymianę doświadczeń był drugi dzień  kongresu. Rozpoczął się warsztatami, a zakończył wspólnym plenum, na którym podano ciekawe informacje dotyczące najnowszych projektów Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

W przyszłym roku szkolnym 2018/2019 odbędzie się w naszej szkole kolejna wymiana z gimnazjum Nordhorn. Serdecznie zapraszamy uczniów klas pierwszych do udziału. Chętni uczniowie proszeni są o kontakt z panią Anną Jagielską.

Anna Jagielska