UCZNIOWIE!

Po raz kolejny przystąpiliśmy do akcji promującej czytelnictwo „Upoluj swoją książkę”, dzięki któremu uczniowie będą mogli zupełnie za darmo przeczytać 12 bestsellerowych e-booków i audiobooków.
Wersja elektroniczna plakatu z kodem QR dającym dostęp do wszystkich książek będzie aktywna od 2 listopada br.
Wszystkich, którzy chcą promować akcję i zdobyć unikalną koszulkę zapraszam, by zostać jej ambasadorem!
Wystarczy wejść na stronę https://ambasador.czytajpl.pl/

Zgłoszenia ambasadorów do 28 października.

ULISSES Z BAGDADU

„Ulisses” to bowiem łacińska, rzadziej używana wersja imienia „Odyseusz”. Coś się przypomina? Autor użył słynnej historii greckiego Odysa, by przybliżyć losy współczesnego wygnańca.

Saad Saad w Bagdadzie ma względnie wszystko, czego potrzeba do szczęścia- wspaniałą rodzinę, pracę, a po poznaniu kobiety, z którą chce dzielić resztę życia, wydaje mu się, że nic, nie jest w stanie zniszczyć jego planów.

Pomylił się. Przychodzi wojna. Zabiera mu wszystko.

By ratować ocalałą część rodziny, decyduje się na opuszczenie Iraku i wyrusza w pełną przygód tułaczkę za chlebem, wolnością i miłością. Na swej drodze spotyka bohaterów niczym z kart Homera- czarodziejkę Kirke, czy Cyklopa. Jego przewodnikami stają się podobni mu imigranci, a ziemią obiecaną- Anglia.

Eric-Emmanuel Schmitt filozofuje nad samotnością i wyobcowaniem imigrantów. Zdradza, że kiedy taci się wszystko, pozostaje z nami nadzieja.

Czytadło spodoba się z pewnością również miłośnikom historii. Mimo, że losy Ulissesa to fikcja, autor wplata wątki historyczne, z całkiem nieodległej przeszłości. Poznajemy bliżej Irak za panowania prezydenta Saddama Husajna, którego władza sprowadziła liczne nieszczęścia na obywateli i zmusiła ich do ucieczki, w celu odnalezienia lepszego jutra.

Bardzo polecam!!!

A oto propozycja Pani Agnieszki Jastrzębskiej: Ostatnio wsiąkłam w kulturę Hiszpanii i mroczną naturę południowców: Eva García Sáenz Cisza białego miasta oraz Rytuały wody – to dwie części trylogii, którą z całego serca polecam. Hiszpania bez blichtru, z jej świętami, przesądami i zaborczym charakterem mieszkańców.” Warto przeczytać!

Polecenia czytelników

W czasie kwarantanny uczniowie czytają i polecają!

Uczennica Julia Wiśniewska kl.1 proponuje:
Uważam, że w obecną sytuację świetnie wpasowuje się książka

Trzy kroki od siebie autorstwa Rachaeli Lippincott, Mikkii Daughtry i Tobiasa Iacoinsa. Należy ona do gatunku literatury młodzieżowej.

Główni bohaterowie, Stella i Will, chorują na mukowiscydozę, przez co, aby nie zarazić się od siebie nawzajem, muszą utrzymać dystans około 2-3 metrów. Stopniowo zaprzyjaźniają się, później zakochują, ciągle starając się nie podchodzić do siebie zbyt blisko. Dlaczego uważam, że ta pozycja wpasowuje się w obecną, pandemiczną sytuację? Ponieważ świetnie pokazuje jak ważny jest kontakt z drugim człowiekiem i jak trudno jest zachować dystans, mimo że jest tak konieczny. Przepiękna historia, momentami bardzo urocza i wzruszająca. Przeczytałam z polecenia- teraz polecam ja. !

Kwarantanna z biblioteką

Uczniowie! Biblioteka szkolna chcąc wspomóc Was w codzienności, nie tylko szkolnej, proponuje Wam darmowy dostęp do literatury:

WolneLektury.pl
Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). Projekt fundacji Nowoczesna Polska.

Lektury.gov.pl
Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

ChmuraCzytania.pl
Chmura Czytania zawiera ciekawe książki polskich i zagranicznych autorów, m.in. Conrada, Kafki czy Czechowa. Nie wymaga logowania.

Polona.pl
Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.

OFERTY FIRM
Empik Premium bezpłatnie przez 60 dniEmpik przygotował promocyjny dostęp do bazy 11 tysięcy e-booków i audiobooków dostępnych w ramach aplikacji Empik Go dostępnej na Androida i iPhone’a.

iCzytam.pl

Serwis iCzytam.pl oferuje kilkadziesiąt darmowych książek onnline i audiobooków podzielonych na grupy wiekowe: 2-5 lat, 6-9 lat i ponad 9 lat.Publio – darmowe ebookiPublio to księgarnia internetowa. Oferuje ponad 100 ebooków za darmo. Jednak są to głównie lektury należące do domeny publicznej i poradniki.NextoKsięgarnia Nexto oferuje około 100 darmowych ebooków, z których większość to poradniki, lektury i podręczniki.

AUDIOBOOKI
Polska-Poezja.plSerwis oferuje klasykę polskiej poezji czytaną przez znanych polskich aktorów. Za

darmo, w serwisie YouTube.Zapraszamy! Korzystajcie!