Spotkanie autorskie z Aleksandrą Chrobak w „Sienkiewiczówce”

W poniedziałek 12 lutego, tuż po feriach, odbyło się w naszej szkole długo oczekiwane spotkanie autorskie z absolwentką I Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza – Panią Aleksandrą Chrobak – autorką bestsellera „Beduinki na Instagramie”, które poprowadzili uczniowie naszej szkoły, Pola Dzięgiel i Michał Zdziennicki.

Aleksandra Chrobak jest absolwentką polonistyki i religioznawstwa oraz byłą studentką iranistyki z Krakowa, która kilka lat temu „za przygodą”, jak sama mówi, pojechała do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, mieszkając i pracując tam 5 lat. Efektem pobytu są „Beduinki na Instagramie”.

Nasza absolwentka przywitała zgromadzone  w auli gremium słowami:

„Nasze liceum nie było tylko miejscem zdobywania wiedzy, ale pewnym etosem, który kształcił mnie jako człowieka i inspirował do samodzielnego odkrywania świata, realizowania ambicji i widzenia nauki jako wartości. Z tradycji liceum czerpałam poczucie dumy, a wielu nauczycieli było mistrzami i przewodnikami rozbudzającymi ciekawość i uczącymi nie tylko sięgania po odpowiedzi ale i stawianie pytań.”

Uczniowie mieli okazję i wielką przyjemność posłuchać charyzmatycznej autorki, która ze swadą i humorem przybliżała tajemnice, obyczaje, zakazy i ciekawostki tak odległego kulturowo kraju. Aleksandra Chrobak odpowiedziała na kontrowersje związane z nieoficjalnym zakazem wjazdu do ZEA po ujawnieniu niewygodnych tematów w książce. Pytań było wiele i temat Bliskiego Wchodu nie został wyczerpany. W trakcie spotkania przygotowana była  przez uczniów prezentacja zdjęć z podróży, przeplatana zdjęciami, które przyniosła sama autorka.

Autorka zdradziła nam, że już w wakacje ukaże się nowa powieść o kolejnym kraju, którym  jest zafascynowana. Zgodziła się  też na spotkanie w związku z nową książką, z czego niezmiernie się cieszymy. Poza tym już 2 marca r2018 roku uczniowie prowadzący audycję „Młodzieżowy bigos” w „Radio Malbork” umówili się z autorką na wywiad radiowy. Spotkanie zakończyło się wspólnym zdjęciem i przekazaniem do biblioteki szkolnej egzemplarza „Beduinek na Instagramie” z dedykacją dla naszych uczniów.