,,ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ”

Już po raz trzeci nasza szkoła zaangażowała się w akcję społeczno-edukacyjną ŻONKILE, organizowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Celem akcji jest upamiętnienie bohaterów powstania w getcie, które wybuchło 19 kwietnia 1943 roku. Marek Edelman, ostatni dowódca powstania, co roku, w dniu jego wybuchu składał pod pomnikiem powstańców w Warszawie bukiet żółtych kwiatów. Po jego śmierci robili to inni. I tak, żółty żonkil stał się symbolem zbiorowej pamięci o przeszłości, ale także jedności, poczucia wspólnoty ponad podziałami.

Co roku wolontariusze naszej szkoły wyruszają na ulice Malborka, a także  do instytucji publicznych i urzędów informując o rocznicy powstania i wręczając papierowe żonkile. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele I LO tego dnia noszą przypięte kwiatki symbolizujące pamięć o powstańcach. Powstają również gazetki i tablice informujące o historii getta i powstaniu. W tym roku nie mogło być inaczej. Mimo trwającego strajku nauczyciele oraz młodzież Samorządu uczniowskiego połączyli się we wspólnej akcji. Strajkujący nauczyciele wykonali tablice i gabloty informacyjne, a także rozwiesili plakaty. Wcześniej, jeszcze przed strajkiem w wielu klasach odbyły się lekcje, połączone z projekcją filmu ,,Nie było żadnej nadziei”. Każda klasa przygotowała też papierowe żonkile. Zaś 19 kwietnia uczniowie SU rozdawali żółte kwiatki na ulicach Malborka.

Możemy różnić się przekonaniami, spierać w dyskusjach, ale łączy nas przeszłość i szacunek dla tych, którzy potrafili walczyć o godność.