W dniach 9-10 kwietnia 2025 r. w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego odbywał się etap centralny XXIII Olimpiady Znajomości Afryki. Uczestnikami byli zwycięzcy etapów wojewódzkich z całej Polski oraz osoby, które osiągnęły najwyższe wyniki punktowe w rejonach. W sumie 79 uczestników, którzy wyłonieni zostali po etapie szkolnym (w którym brało udział 16 tyś. uczniów) i etapie wojewódzkim (udział brało 1,7 tyś osób). Samo dostanie się do tak elitarnego grona finalistów jest wielkim sukcesem, ale była to zaledwie zapowiedź tego, co miało nas czekać w Krakowie. Zapracował na to swoim wysiłkiem i determinacją do czytania kolejnych książek uczeń klasy 2 f – Alex Wiloch, który pod opieką ks. Marcina Marciniaka przygotowywał się do udziału w konkursie.
9 kwietnia zostaliśmy zakwaterowani wraz innymi uczestnikami Olimpiady w Hotelu Studenckim PIAST, była okazja do integracji finalistów. Kolejnego dnia – 10 kwietnia uczniów czekał ostatni etap Olimpiady, a wraz z nim 70 zadań do rozwiązania o tematyce geografii, historii, religii i kultury krajów afrykańskich. Przygotowanie do tego etapu wiązało się dla finalistów z przeczytaniem ok. 4300 stron wymagających lektur i szczegółowego zaznajomienia się z mapą kontynentu. Test trwał 90 minut, a po jego rozwiązaniu czekało nas spotkanie ze studentami afrykanistyki, którzy zaprezentowali materiał wideo relacjonujący wakacyjny pobyt w Maroku. Wypełniło to czas oczekiwania na wyniki.
Napięcie opadło wraz z ogłoszeniem werdyktu komisji. Nasz uczeń – Alex Wiloch, zdobył II miejsce w XXIII Olimpiadzie Znajomości Afryki. Odbierając gratulacje od Komitetu Naukowego Olimpiady przyjął to – na co najbardziej czeka każdy uczestnik Olimpiady szczebla centralnego – certyfikat, który oznacza otwarcie drzwi na wielu prestiżowych kierunkach uczelni naszego kraju. Nagrody i certyfikaty laureatom wręczyli: I Małopolski Wicekurator Oświaty – Artur Pasek, oraz dziekan Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ – prof. ucz. Piotr Bajor. Uczestnikom olimpiady towarzyszyły też słowa wsparcia i uznania od Barbary Nowackiej, minister edukacji, której list odczytał Małopolski Kurator Oświaty. Organizatorem olimpiady jest Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (Katedra Misjologii WT). Przewodniczącym komitetu głównego jest o. prof. Jarosław Różański OMI, a sekretarzem – o. dr hab. Marcin Wrzos OMI. Od tego roku olimpiada zyskała nowego partnera – Uniwersytet Jagielloński. Finał koordynowała prof. ucz. Joanna Bar z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ. Natomiast do komitetu naukowego olimpiady należą wybitni afrykaniści i misjolodzy także z innych krajów Europy i Afryki.
Wolny czas pobytu w dawnej stolicy Polski wypełniony został przez spacery po Starym Mieście oraz odwiedzanie najbardziej znanych i charakterystycznych dla tego miasta zabytków.
Alexowi i jego Rodzicom – serdecznie gratulujemy sukcesu!
Ks. Marcin Marciniak