Spotkanie autorskie z Aleksandrą Chrobak

W czwartek 25 października 2018 r. w naszej szkole po raz drugi gościliśmy absolwentkę, autorkę bestsellerów „Beduinki na Instagramie” i „Fashionistki zrzucają czadory”- Aleksandrę Chrobak. W auli odbyło się spotkanie , podczas którego autorka odpowiadała na nasze pytania dotyczące Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a także Iranu, który był tematem jej drugiej książki.

Dzięki temu,  mogliśmy bliżej poznać historię, kulturę i zwyczaje odległych krajów w kontakcie z osobą, która przez wiele lat miała z nimi do czynienia – nie tylko na studiach, ale także podczas licznych podróży. Pani Aleksandra przedstawiła nam mieszkańców Iranu jako ciepłych, życzliwych oraz pomocnych i niezwykle ciekawych ludzi, którzy przyjęli ją niezwykle serdecznie   i podzielili się swoim światem.  Dowiedzieliśmy się wiele o modowej rewolucji, zaobserwowanej przez autorkę na przestrzeni lat podczas wizyt w Iranie. Fashionistki, mimo ograniczeń narzucanych przez państwo, walczą o swoje prawa ,podążając za trendami.

Autorka z zachwytem opowiadała o urokach perskiej etykiety, ale i o tym, jak wyglądają uroczystości ślubne czy pogrzebowe. Pomogła nam pozbyć się stereotypów i błędnych wyobrażeń  o Iranie, które często są kreowane przez media.

Oprócz tego opowiedziała nam o procesie powstawania książki i udzieliła wielu cennych rad osobom, które próbują pisać i publikować własną twórczość. Zwróciła też uwagę, jak ważne jest podążanie za swoimi marzeniami.

Podczas spotkania pani Aleksandrze Chrobak został nadany (po raz pierwszy w historii szkoły) honorowy tytuł Ambasadora. Na wręczonym jej przez  Panią Dyrektor Hannę Lalak  dyplomie znalazły się słowa patrona naszej szkoły, Henryka Sienkiewicza:  …człowiek dzisiejszy zachowuje zawsze jakąś część duszy, której używa do obserwowania reszty.

                                                                                                         

 

Aleksandra Zdziennicka kl.2B