Szkolna Galeria w Bibliotece

W bibliotece I LO w Malborku postanowiłyśmy nadal kontynuować, zapoczątkowany w minionym roku szkolnym, cykl wystaw pod wspólnym tytułem „Szkolna Galeria”. Biblioteka szkolna to właściwe miejsce na eksponowanie najciekawszych prac plastycznych jako efekt pasji uczniowskich. We wrześniu i październiku – roku szkolnego 2020/2021, możemy podziwiać prace Damiana Lipińskiego z klasy 3B. Z prezentowanych prac najbliższy Damianowi jest obraz pt. „Morze”.

W krótkim wywiadzie przeprowadzonym z uzdolnionym plastycznie Damianem dowiedziałyśmy się, że malowanie rozpoczął dopiero rok temu.  Do działania zainspirowała go specyficzna osobowość znanego malarza Vincenta van Gogha. Przybliżmy więc malarza sięgając do literatury: w „Listach do brata” (z 1997 roku, w tłumaczeniu Joanny Guze i Macieja Chełkowskiego) znajdujemy fragment „Listy do Theo pisane z Arles, w którym samotny z wyboru Vincent notował wszystkie swoje myśli i nadzieje, czyta się jak systematycznie prowadzony dziennik. Te listy skromnego artysty, niemal samouka, który nie śnił nawet o sławie, jaka miała kiedyś stać się jego udziałem, należą do najbardziej wzruszających i pasjonujących kart literatury”. Nieprawdopodobne, że znani ludzie często postrzegani byli jako niepozorne, nieco zagubione i skromne osoby.

Po przeczytaniu tekstu  nasuwa się budujący wniosek na przyszłość dla młodych twórców, by realizowali swoje marzenia, pomimo krzywdzącej często opinii  na temat ich pracy czy też postawy życiowej. Wszystkich więc uczniów I LO zachęcamy do ujawnienia swoich zainteresowań i eksponowania ich w „Szkolnej Galerii”.