14 października to Dzień Edukacji Narodowej

14 października to Dzień Komisji Edukacji Narodowej, nazywany potocznie Dniem Nauczyciela. Tego dnia w sposób szczególny uczniowie chcą podziękować pedagogom, którzy poświęcają wiele uwagi i czasu, aby przekazać wiedzę i pomóc rozwinąć pasje. Na piątej godzinie lekcyjnej odbył się uroczysty apel z tej okazji. W poprzednim roku aktorami byli nauczyciele, natomiast w tym- uczniowie.
Gdy wszyscy zajęli miejsca, rozpoczęło się przedstawienie. Publiczność została przeniesiona w odległe czasy. Już wtedy padło jedno z kluczowych określeń, które również dziś  ma wpływ na pozycję człowieka w społeczeństwie.
Geneza owego słowa wywodzi się  z łowów pradawnej młodzieży. Gdy wracano z polowania, każdy chwalił się swoją zdobyczą. Pewnego dnia było jednak inaczej. Trofeum wzbudziło wielkie poruszenie. Nie był to ani królik, ani wiewiórka. Przejęta dziewczyna przybiegła do swojego ojca i wypowiedziała ważne  słowa: jej brat ma tura. Już wtedy to niewinne wykrzyknienie było sensacją. Do dnia dzisiejszego słowo MATURA wzbudza wielkie emocje, a jej posiadanie pozwala zyskać uznanie u innych i potwierdza dojrzałość.
W kolejnej części przedstawienia została ukazana wizja nauki w przyszłości. Na scenę zostali zaproszeni nauczyciele: p. A. Molenda- nauczyciel matematyki, p. D. Jasiński- nauczyciel j. angielskiego oraz p. M. Radecka- nauczyciel j. polskiego. Na prośbę prowadzącego mieli położyć ręce na głowie wskazanego ucznia. W ten sposób doszło do ,,przekazu wiedzy” z konkretnej dziedziny. W dzisiejszych czasach  uczniowie spędzają wiele czasu na nauce słówek, wzorów, nowych pojęć. Wizja przyszłości pozwala marzyć o bezbolesnym i szybkim zdobywaniu umiejętności, niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Wystarczy dotyk nauczyciela i  mózg młodego człowieka zapamiętuje ,,przesłane” informacje. W ten właśnie dowcipny sposób uczniowie uczcili Dzień Edukacji Narodowej.
W części oficjalnej  głos zabrała p. dyr.  J. Lamkowska. Złożyła życzenia wszystkim pracownikom szkoły oraz uczniom. Wręczyła nagrody dla nauczycieli i pogratulowała p. Bogdanowi Kucharowi Medalu Komisji Edukacji Narodowej, którym został uhonorowany. Przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego podziękował pedagogom za trud wkładany w swoją pracę i złożył życzenia w imieniu wszystkich uczniów. Gromkimi brawami nagrodzono występujących oraz nagrodzonych. Na koniec wszyscy licealiści zaśpiewali ,,Sto lat”.
W dobrych humorach każdy udał się na lekcje.

Agnieszka Wiśniewska kl. I e