Z wizytą w Arboretum

Jesień to czas, gdy wszystkie drzewa zmieniają barwy, przygotowując się do zimowego odpoczynku. Spadające liście tworzą różnokolorowe dywany. Słoneczna pogoda, a także wspaniała aura zachęcają do spaceru po parku bądź lesie. 27 października klasy 1c i 1e wraz z p. M. Kubaszewską oraz p. J. Uniewicz odwiedziły Arboretum Wirty.
Uczniowie mieli możliwość poznania gatunków drzew z ogrodu dendrologicznego. Podzieleni na dwie grupy, chodzili wraz z przewodnikiem po wyznaczonych trasach. Zadaniem każdego ucznia było zebranie liści, w celu stworzenia zielnika. Ciepła jak na koniec października pogoda sprzyjała pieszym wędrówkom.  Uczestnicy dowiedzieli się, że zwiedzane arboretum powstało w 1875r. dzięki inicjatywie nadleśniczego Adama Putricha.  W tym czasie utworzono 29 powierzchni doświadczalnych, których celem była naturalizacja i aklimatyzacja drzew obcego pochodzenia oraz badanie ich przydatności gospodarczej w naszych warunkach klimatycznych. Na obszarze ok. 40 hektarów rośnie obecnie 450 gatunków drzew i krzewów.  Jako ciekawostkę  pokazano wierzbę, na której rosną… gruszki! Okazuje się, że w tym ogrodzie dendrologicznym obiecują gruszki na wierzbie w dosłowny sposób. Utrwalono wiedzę i sklasyfikowano pojęcia związane z bukiem. Teraz już wszyscy potrafią powiedzieć, że bukiew to owoc roślin z rodzaju buk, natomiast buczyna jest lasem z dominacją buków w drzewostanie. Uwagę przykuła  również  lipa węgierska, której nektar nie jest trawiony przez pszczoły. W konsekwencji pracowite owady niedługo po posiłku kończą swój żywot.
Po dwugodzinnym spacerze przyszedł czas na odpoczynek W wyznaczonym miejscu przygotowano ognisko, przy którym można było się ogrzać, upiec chleb i kiełbaski oraz podzielić się wrażeniami z  zajęć edukacyjnych. Wyjazd miał wiele walorów poznawczych , a także naukowych. W dobrych humorach każdy wrócił do domu z nadzieją, że niedługo znów odwiedzi Arboretum Wirty.

Agnieszka Wiśniewska kl. I e