Biblia – terra incognita?

Od wieków znajomość Pisma Świętego wpisuje się w kanon uniwersalnej wiedzy, jaką powinien posiadać wykształcony człowiek. Uczniowie zdobywają ją w ramach lekcji religii oraz języka polskiego. Doskonałą okazją do poszerzenia znajomości Biblii jest także udział w konkursach tematycznych, w których od lat uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Malborku zdobywają wysokie miejsca na szczeblach okręgowych i centralnych. Nie inaczej jest w tym roku szkolnym.

            W minionym czasie, po etapie szkolnym i rejonowym, nasz uczeń – Szymon Jankowski z klasy 1a, został zakwalifikowany do etapu finałowego Wojewódzko – Metropolitalnego Konkursu Biblijnego im. Sł. Bożego Kard. Augusta Hlonda. Odbędzie się on 14 maja br. w Rumii. Już dzisiaj życzymy Szymonowi tytułu laureata!

            Wielką radością był dla nas udział także trzech innych uczniów – Adama Sosnowskiego z klasy 1a, Błażeja Brozdowskiego z klasy 1b i Konrada Janusza z klasy 3b4 w diecezjalnym etapie Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Wyżej wymienieni uczniowie zdobywając najwyższe wyniki w etapie szkolnym Konkursu (przeprowadzonym 9-10 marca 2022 r.) reprezentowali przed tygodniem (21 kwietnia br.) naszą szkołę w kolejnym etapie. Wraz z opiekunem – ks. Marcinem Marciniakiem, udali się do Elbląga, gdzie odbywały się konkursowe zmagania weryfikujące znajomość Ksiąg Jeremiasza i Listów św. Piotra Apostoła. Spośród blisko 40 uczestników, jedynie trzy osoby awansowały do etapu centralnego. Do pełnego sukcesu zabrakło niewiele, ale i na tym etapie udział naszych uczniów jest sukcesem i owocem sporego wysiłku, jaki włożyli w przygotowanie się i zapoznanie z niełatwą lekturą ksiąg biblijnych.

            Zachęcamy do udziału w konkursach przedmiotowych, także w tym zakresie, który pozwala nam poznawać fundamenty, na których została zbudowana nasza cywilizacja. Może to najlepszy sposób, by przez wnikliwą lekturę Biblia nie pozostawała tytułowym nieznanym lądem?

ks. Marcin Marciniak