Biblioteka I LO w Malborku a NPRCz.

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa (NPRCz) w I Liceum Ogólnokształcącym im. H. Sienkiewicza w Malborku odbyły się następujące akcje:

P L A K A T Y  P R O M U J Ą C E  C Z Y T E L N I C T W O miały za zadanie wykonać klasy pierwsze.

            Wręcz z naukowym podejściem do tematu czytania książek wykazała się klasa IA, która wykonała  plakat  Dlaczego warto czytać książki. Autorki plakatu, Zofia Górna i Maja Mettel podają czytelnikom gotową receptę pięciu skutecznych punktów na nudę i ponuractwo, do wykorzystania w czasie wolnym – zwłaszcza świątecznym.

            Na szczególną uwagę zasługuje zaangażowanie uczniów z klasy IB. W wykonanie plakatu – Czytać każdy może, w każdym miejscu i o każdej porze, oprócz Karoliny Ganiacz i Zuzanny Kruzińskiej osiemnastu uczniów dostarczyło tematyczne zdjęcia obrazujące czynność czytania – niezwykle zgrana społeczność klasowa.

            Wyjątkową pomysłowością wykazała się Lena Niedźwiecka z klasy IC – Czytam BO Lubię!

           Klasa ID zainspirowała się Naszą Noblistką, Wisławą Szymborską, umieszczając jej cytat na swoim plakacie – Czytanie książek to największa zabawa jaką sobie ludzkość wymyśliła. Solidną pracę wykonała Marysia Ponikowska.

            Nad plakatem Kto czyta książki żyje podwójnie pracowali w wyjątkowych okolicznościach w czytelni-  Paula Zwolińska, Kinga Barnaś, Maciek Frąckowiak, Maja Rygielska.

            Z klasy IF dotarł plakat wykonany przez Alicję Malek z hasłem Dinozaury NIE Czytały i wyginęły.

AKCJA, PRZECZYTANE, OBEJRZANE, POLECANE.

            Klasy drugie miały za zadanie przygotować recenzję książki lub filmu. Do biblioteki szkolnej wpłynęły cztery recenzje. Klasa 2A  zmobilizowała się podwójnie – Michał Tober, który  przybliżył ekranizację książki Johna Greena Gwiazd naszych wina – jest to obszerna recenzja więc należy zarezerwować nieco więcej czasu niż zwykle na przeczytanie jej w gablocie. Zaś Magdalena Elmanowska pochyliła się nad książką Małgorzaty Gołoty Żyletkę zawsze noszę przy sobie.Depresja.

            Film Potop w reżyserii Jerzego Hoffmana zainteresował Lenę Bach z klasy 2B, na motywach powieści naszego patrona Henryka Sienkiewicza.

            Literaturą obcą zainspirowała się Dominika Strąk z klasy 2C opracowując recenzję książki Wrony Petry Dvorakovej.

Z wszystkimi pracami można zapoznać się w gablocie na parterze szkoły.

BOOKCROSSING – akcja  uwalniania książek, której podjęły się uczennice klasy 3C: Emila Sosnowska, Martyna Maruszak, Natalia Krzyżanowska, Agata Konefał przy pomocy  uczniów z klasy 1D Igora  Siemaszkiewicza i Karola Sikorskiego. Relacja z tego wydarzenia do wglądu na stronie internetowej szkoły. Nauczyciele bibliotekarze