Chopin The Space Concert – udział klasy ID

5 października br. uczniowie klasy Id lingwistyczno – kulturowej I Liceum Ogólnokształcącego im. H. Sienkiewicza w Malborku uczestniczyli w szczególnym wydarzeniu z okazji Międzynarodowego Tygodnia Przestrzeni Kosmicznej. W Szkole Łacińskiej w MCKiE odbyło się spotkanie z  Adamem Ustynowiczem, autorem  projektu  Chopin. The Space Concert.

Zdjęcie 1 z 6

Jest to pierwszy  film muzyczny nakręcony w kosmosie. Ścieżka dźwiękowa składa się z dziesięciu utworów Fryderyka Chopina, które zabrał w kosmos płk George D. Zamka – dowódca wyprawy STS-130 Endeavour. W grudniu 2012 r. film otrzymał Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Monaco. W 2015 r. płk Terry Virts – pilot ,,chopinowskiej wyprawy” powrócił na orbitę okołoziemską obejmując dowództwo Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Podczas siedmiu miesięcy spędzonych w kosmosie astronauta wykonał ponad milion fotografii, z których wiele znalazło się w nowym wydaniu filmu. Dodatkową atrakcją  są refleksje płk George’a Zamki na temat piękna naszej planety. Astronauta NASA, który z dumą podkreśla swój polski rodowód przyznał, że tylko muzyka Chopina jest w stanie oddać piękno Ziemi widzianej z orbity.

Było to niezwykłe spotkanie dla naszych uczniów!

Maria Seibert