Edukacyjna Podróż w Czasie: Młodzież z ILO odkrywa „Sąd Ostateczny” w Muzeum Narodowym w Gdańsku

W piękny, słoneczny piątek, uczniowie klas 1a i 1e mieli niepowtarzalną okazję zagłębić się w tajemnice i piękno jednego z najcenniejszych dzieł sztuki, „Sądu Ostatecznego”, podczas specjalnie zorganizowanej wycieczki do Muzeum Narodowego w Gdańsku. Ta edukacyjna przygoda była możliwa dzięki pasji i zaangażowaniu nauczycielki języka polskiego, która chciała, aby jej uczniowie nie tylko poznali dzieło z podręcznika, ale doświadczyli sztuki na żywo, odkrywając jej wielowymiarowość i historię.

Znajdujące się w muzeum dzieło, „Sąd Ostateczny”, nie jest tylko obrazem – to opowieść przepełniona głębią symboliki, która od wieków fascynuje i inspiruje. Dzięki specjalnie przygotowanej lekcji muzealnej, młodzież miała szansę nie tylko zobaczyć, ale również zrozumieć i zinterpretować skomplikowane sceny i symbole, które tworzą tę niezwykłą kompozycję.

Podczas wizyty, uczniowie byli aktywnie zaangażowani w proces uczenia się. Zadaniem, które mieli do wykonania, było wypełnienie karty pracy skupiającej się na znaczeniu ujętych w obrazie wydarzeń lub symboli. Z entuzjazmem i zaciekawieniem podejmowali się tego zadania, dzięki czemu każdy z nich poradził sobie znakomicie. To aktywne uczestnictwo nie tylko umożliwiło lepsze zrozumienie dzieła, ale również pozwoliło na rozwinięcie umiejętności krytycznego myślenia i analizy.

Lucyna Strzyżewska, która zorganizowała wyjazd, podkreśliła, jak ważne jest, aby młodzież mogła bezpośrednio kontaktować się ze sztuką i kulturą. „Taka forma nauki jest niezastąpiona. Pozwala uczniom nie tylko zapamiętać fakty, ale także zrozumieć i docenić głębię i piękno sztuki. Jestem niezwykle dumna z moich uczniów i ich zaangażowania w proces odkrywania.”

Ta wycieczka to nie tylko lekcja historii sztuki, ale także cenna lekcja życia, pokazująca, jak ważne jest otwarte spojrzenie na świat i gotowość do odkrywania jego różnorodności. Uczniowie wrócili z Gdańska nie tylko z nową wiedzą, ale i z inspiracją do dalszego poszerzania swoich horyzontów.