Hej kolęda, kolęda!

Niezależnie od wieku, gdy tylko zmienimy kartkę z kalendarza na grudzień, każdy wyczuwa zbliżające się święta Bożego Narodzenia. Ta atmosfera udziela się także w szkole, gdyż cały miniony miesiąc był wypełniony dodatkowym zaangażowaniem naszych uczniów. To mikołajkowy turniej piłki siatkowej, to przygotowanie paczek dla potrzebujących, zaangażowanie w wolontariat w Domu Pomocy Społecznej i przygotowanie razem z mieszkańcami ozdób świątecznych i również przygotowania do koncertu kolęd, pastorałek i piosenek świątecznych.

Podobnie jak w ubiegłych latach, tak i w dopiero co zakończonym roku, tuż przed rozpoczęciem przerwy świątecznej – 22 grudnia 2023 r., uczniowie otrzymali możliwość zaprezentować wybrany przez siebie utwór.

Klasy pierwsze wybierały spośród repertuaru najbardziej tradycyjnych kolęd. I tak dzięki nim wybrzmiały w naszej auli kolędy: Wśród nocnej ciszy, Dzisiaj w Betlejem czy Z narodzenia Pana. Klasy drugie miały możliwość wykonać jedną spośród znanych nam i często prezentowanych w grudniu piosenek zimowych lub pastorałek. Wybór przypadł słuchaczom do gustu i porywał do wspólnego śpiewu całą aulę. To wszystko dzięki takim piosenkom jak: Z kopyta kulig rwie, czy Coraz bliżej święta oraz kultowy już: Jest taki dzień. Najstarsi spośród prezentujących swoje utwory – uczniowie klas trzecich – mieli najtrudniejsze zadanie, gdyż wykonywane przez nich piosenki miały być śpiewane w językach obcych. Jednak dla zdolnej młodzieży i takie wyzwanie okazało się proste, a prezentowane przez nich utwory zachwycały widownię. Były to: All I want for christmas is you, Merry christmas everyone i hiszpańskie Feliz Navidad.

Forma koncertu, a nie konkursu sprawiła, że miejsce rywalizacji między klasami zastąpił wzajemny doping, co pozwoliło jeszcze bardziej na odczucie świątecznej atmosfery. Poza walorami wokalnymi, uczniowie wykazali się wielką kreatywnością w doborze strojów, przygotowaniu scenerii dla swoich występów oraz niesamowitymi pomysłami interpretacyjnymi dla wybranych utworów. W prezentacjach klas wzięli udział także wychowawcy i inni nauczyciele, którzy często odegrali w nich kluczową rolę. Doskonała zabawa zaowocowała wyróżnieniem każdej klasy i otrzymaniem nagród w przyznanych przez komisję kategoriach. Wszyscy doskonale się bawili podtrzymując tradycję śpiewania kolęd i po zakończonym koncercie udali się na spotkania klasowe, a po ich zakończeniu – z uśmiechem na twarzach do swoich rodzinnych domów, gdzie spędziliśmy przerwę świąteczną.

ks. Marcin Marciniak