30 października w Karwanie odbyła się dziewiąta gala rozdania nagród filmowych organizowana z okazji Dnia Patrona I Liceum Ogólnokształcącego w Malborku, Henryka . Inicjatywa powstała dziewięć lat temu, a jej pomysłodawczyniami były panie Małgorzata Konkol-Cioch, Agnieszka Kuper i Małgorzata Radecka. Co roku zadaniem drugich klas I LO jest zekranizowanie utworu patrona- Henryka Sienkiewicza. Ponieważ w programie nauczania nie ma utworów Sienkiewicza, poznajemy je przy realizacji filmu. Tym razem klasy 2a i 2d pracowały z nowelą „Latarnik”, a klasy 2b i 2c ze „Wspomnieniem z Maripozy”. Filmy były nagrywane w malborskim zamku, którego pracownicy od lat współpracują z naszą szkołą. W jak najlepszym wykorzystaniu walorów średniowiecznej budowli grupom pomagali pracownicy Działu Edukacji- pan Tomasz Bogdanowicz oraz pan Arkadiusz Dzikowski.
Jurorzy- pan Krzysztof Keński (przewodniczący), pani Agnieszka Daniłów, Nadia Kołkowska (uczennica z trzeciej klasy) oraz pan Marek Stokowski przyznali, że tegoroczne obrady były jednymi z najtrudniejszych. Filmy wszystkich klas prezentowały bardzo wysoki poziom, a każdy wyróżniał się oryginalnością i ciekawym przedstawieniem tematu.
Przyznano nagrody za najlepszy scenariusz, zdjęcia, kostiumy, muzykę i scenografię. Uhonorowani zostali najlepsi aktorzy i aktorki, reżyserzy i montażysta. Jury zdecydowało się na wręczenie nietypowych nagród, takich jak „scena chwytająca za gardło” czy „scena zbiorowa”.
Najważniejszą nagrodę, za najlepszy film, otrzymała klasa 2a za adaptację „Latarnika”. Film w ciekawy sposób przedstawia historię Skawińskiego- latarnika, który mimo tego, że był daleko od swojej ojczyzny, nie zapomniał o swojej tożsamości. Jury doceniło scenariusz napisany przez uczniów tej klasy :Michała Zdziennickiego, Kacpra Najdę oraz Alicję Gruzę, zdjęcia wykonane przez Igora Muchowskiego, montaż Kamila Szeflera oraz kostiumy przygotowane przez Grzegorza Karolczuka i Jana Zapolskiego-Downara. Za najlepszego aktora uznano Miłosza Wolaka, a za rolę epizodyczną nagrodę dostał Jan Zapolski-Downar. Film dostał także nagrodę za oryginalną muzykę skomponowaną przez Szymona Jarmołowskiego, Michała Zdziennickiego i Marcina Olińskiego. Ola Skolimowska i Michał Zdzienncki otrzymali wyróżnienie za plakat filmowy. Łącznie klasa 2a zdobyła 9 nagród.
Film „Maripoza” klasy 2b, opowiadający historię spotkania dwóch Polaków w klimatycznym amerykańskim miasteczku, otrzymał nagrodę za najlepszy scenariusz napisany przez Natalię Badowską (ex aequo z 2a). Oliwia Truszczyńska i Dawid Marszałkowski zostali wyróżnieni za zdjęcia na targu, które jury uznało za najlepszą scenę zbiorową. Marta Orlich i Wiktoria Ulatowska otrzymały nagrodę za kostiumy. Klasa 2b dostała nagrodę za najlepsze wykorzystanie plenerów zamkowych, będzie to niespodzianka – dzień, który spędzi z panem Bogdanowiczem w naszej średniowiecznej warowni. Plakat wykonany przez Mikołaja Wierzbickiego został nagrodzony przez jury i docenione przez publiczność- otrzymał największą liczbę głosów oddanych przez nauczycieli i wszystkie klasy I LO.
Klasa 2c wykazała się pomysłowością, realizując swój film „Wspomnienie z Malborka”. Inspirowali się filmami Charliego Chaplina. Za najlepszą aktorkę została uznana Weronika Sadłocha, która rewelacyjnie wcieliła się w postać gwiazdy kina niemego. Doceniona została także muzyka skomponowana i wykonana podczas wyświetlania filmu przez Dorotę Krauze. Marcel Słomiński uzyskał pierwsze wyróżnienie za najlepsze zdjęcia. Wioletta Rydzińska, Alicja Krauze i Natalia Kisielewska otrzymały nagrodę za scenografię, a Urszula Obołończyk, Iga Hoppe i Maja Mucha za reżyserię.
„Latarnik” klasy 2d został nagrodzony za najlepszą scenę zbiorową na targu. Doceniona została scena „chwytająca za gardło”, w której rozbiory zostały zasygnalizowane poprzez wywieszenie pruskiej flag na dziedzińcu Zamku Wysokiegoi. Nagroda za rolę epizodyczną, czyli „jak w ułamku sekundy powiedzieć tak wiele” trafiła do Izabeli Muzyki.
Dzięki konkursowi uczniowie mieli szansę zaprezentować swoje zdolności, ale także wykazać się kreatywnością i pokazać, jak bardzo są zgrani. Poza tym mogli poznać walory zamku i twórczość swojego patrona. Podczas kręcenia filmów rozwijali umiejętności pracy w grupie.
Gala organizowana przez Małgorzatę Konkol-Cioch, Agnieszkę Kuper, Małgorzatę Radecką i Tomasza Bogdanowicza dostarczyła wielu emocji i niezapomnianych wrażeń. Przedsięwzięciu wysokiej rangi nadawała obecność licznych gości. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele Muzeum Zamkowego Starostwa Powiatowego i Rady Rodziców oraz uczniowie z malborskich gimnazjów i ósmych klas. Galę uroczyście zamknęła pani dyrektor Hanna Lalak.
Gratulujemy i dziękujemy za zaangażowanie wszystkim nagrodzonym. Mamy nadzieję, że wspomnienia, które powstały w głowach uczniów podczas kręcenia filmów, zostaną długo w pamięci i z niecierpliwością wyczekujemy kolejnego Dnia Patrona.
Ola Zdziennicka, klasa 2b