Już gramy w 30. Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

W piątek (7 stycznia 2022 r.) w Karwanie w Muzeum Zamkowym młodzi wykonawcy ze studia wokalnego Balbiny z Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji oraz ich przyjaciele: zespół wokalny „Parafraza” i duet Robert Puczka i Jan Gostumski a także  absolwentki  I Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Malborku: Monika Sadowska, Joanna Agejczyk, Patrycja Fabiańska, Alicja Kuszowska oraz zespół „Eski Floreski” i „Eseczki” ze Sztumskiego Centrum Kultury zaśpiewali podczas tradycyjnego już styczniowego Koncertu Noworocznego w ramach XXXI Festiwalu Boże Narodzenie w Sztuce. Świątecznym koncertom zawsze przyświeca szczytny cel – tym razem był to 30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Licytacje poprowadziła niezawodna Violetta Jankowiak (absolwentka I LO) z Radia Malbork, której  towarzyszyła szefowa malborskiego Sztabu WOŚP Marta Wróblewska. W sumie w dwóch odsłonach zebrano 4650 zł. Dodatkowo po koncercie można było jeszcze policytować się przy stoliku. Wśród cennych przedmiotów znalazły się między innymi sesja fotograficzna Kamy Trojak, ręcznie wykonane korale od Beaty Grudzieckiej, radziecka wersja płyty winylowej Paula McCartney’a podarowana z dedykacją przez starostę Mirosława Czaplę, vouchery na lekcje śpiewu u wokalistek Airam, voucher na współprowadzenie audycji w Radiu Malbork, Zuzia – lalka WOŚP, laptop i wiele innych „skarbów”.

            Koncert składał się z trzech części. W pierwszej publiczność mogła usłyszeć piękne kolędy w wykonaniu zespołów Balbineczki, Balbinki, Balbiny Airam, Eseczki i Eski Floreski. Drugi blok otworzył duet Robert Puczka i Janek Gostumski z I Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Malborku, następnie zaprezentowane były wiązanki Abby (Balbinki), Michaela Jacksona (Balbinki I) oraz piosenka z filmu Herkules (Eski Floreski). Trzecia część należała do Balbin i Airam, Swoje autorskie piosenki zaśpiewała Alicja Kuszowska, której towarzyszył gitarzysta Kuba Kowalczyk. Razem tworzą duet „à la”. Koncert miał hasło „Życie cudem jest” i piosenka o takim właśnie tytule zaśpiewana została przez wszystkich wykonawców na finał.

            Na zakończenie burmistrz Marek Charzewski oraz wiceburmistrz Jan Tadeusz Wilk złożyli podziękowania Marii Seibert za piękny koncert i przygotowanie wokalistów, a wszyscy występujący otrzymali słodką niespodziankę.

            Koncert zorganizowany został przez Malborskie Centrum Kultury i Edukacji i Urząd Miasta Malborka, partnerami byli Muzeum Miasta Malborka, Radio Malbork i malborski Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz  I Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza  w Malborku.