Kasztany nie zawiodły…

O najmłodszych absolwentach Liceum Ogólnokształcącego i. H. Sienkiewicza w Malborku (cz.I)

Szkoła pożegnała już po raz 67 kolejne pokolenie absolwentów, w liczbie 180.

Warto przypomnieć, że najstarsi absolwenci ukończyli Liceum w 1946 roku. Była ich zaledwie garstka – 8 ( taką informację podają okolicznościowe biuletyny wydawane z okazji Zjazdów Absolwentów ). Wiesław Długokęcki ( absolwent z 1976 roku, historyk, prof. dr hab.UG ) w biuletynie wydanym z okazji 50 – lecia Szkoły napisał : „ Państwowe Gimnazjum i Liceum im. H. Sienkiewicza rozpoczęło pracę 4.09.1946 roku. Była to pierwsza szkoła średnia na terenie byłych Prus Wschodnich.” W średniowiecznym mieście wzorem średniowiecza podniosły tytuł Alma Mater należy się bez wątpienia malborskiej Sienkiewiczówce. Nadszedł kwiecień 2013 roku. Kasztanowce nie śpieszyły się do kwitnienia, podobnie jak nie śpieszyła się wiosna. Jednak w szkole bez opóźnienia rozpoczęły się przygotowania związane z celebrowaniem i finalizowaniem a dotyczących uczniów 7 klas trzecich, od A do G.


Celebrowanie, czyli „Henryki 2013”

 

W wizerunek Szkoły wpisała się tradycja pożegnania uczniów przez uczniów, tzn. tych kończących naukę przez tych, którzy przejmują pałeczkę pierszeństwa wsród klas do następnego roku. Samorząd Uczniowski ogłosił nominacje już po raz 17 –ty ( od 1996 roku ) do utytułowania „Henrykami” w różnych kategoriach tych w jakiś sposób nieprzeciętnych, szczególne zauważanych, podziwianych i bulwersujacych … jednym słowem ikony, modnie określając. W środę 24 kwietnia „Henryki” zostały rozdane. Największe emocje wywołały nominacje w kategoriach „Pupil” i „Luzak”. A oto oni – Maciej Gierała z klasy III D i Michał Bogdanowicz z klasy III E. Szkoła bez Maćka to fantasmagoria, a Michał przystojny nonkonformista, niczym James Dean albo Marek Hłasko. Nic dodawać nie trzeba, aula wytrzymała…

Show zainspirował motyw z „ Kabaretu Olgi Lipińskiej” o poszukiwaniu dyrektora…teatru.

Piękna dekoracja, zdolni uczniowie, nastrój zabawy a wszystko pod czujnym okiem nauczycielek: Magdaleny Kubaszewskiej i Jowity Uniewicz.

 

 

Sprostowanie

 

Rok szkolny 1962/63 rozpoczynał reformę szkolnictwa polegającą m.in. na wprowadzeniu ośmioletnich podstawówek. W wyniku reformy w roku 1970 licea nie wypuszczały absolwentów.

Rok 2013 jest więc 66 pożegnaniem absolwentów w malborskiej Sienkiewiczówce.

 

Krystyna Gozdur