„Malbork w obronie praw człowieka”

DEBATA „Malbork w obronie praw człowieka” z udziałem naszej szkoły

8 grudnia 2017 roku w malborskiej Szkole Łacińskiej odbyła się debata na temat praw człowieka, której I Liceum było współorganizatorem. Prowadzili ją uczniowie naszej szkoły i poruszali tematy związane z hejtem, ironią oraz mową nienawiści. W przygotowaniu się do wystąpienia pomagała im Pani Beata Rychcik wraz z nauczycielami naszego liceum:              p. Izabelą Łukasiewicz, p. Moniką Pozorską oraz p. Agnieszką Tkaczyk. Dzięki temu wszystko odbyło się sprawnie i bez niepotrzebnego stresu.

W pierwszej części spotkania młodzież dyskutowała ze sobą, a później zaprosiła do wspólnej rozmowy także publiczność. Podczas debaty odbyło się też kilka konkursów związanych z prawami człowieka. Istniała także możliwości osobistego porozmawiania z osobami, które w dużej mierze spotkały się z hejtem.

W związku z debatą ma ruszyć wiele działań przeciwko coraz bardziej popularnemu zjawisku, jakim jest właśnie hejt, m.in. ma powstać słownik mowy nienawiści. Całość została podsumowana przez piękny wiersz autorstwa jednego z uczestników debaty, ucznia klasy II B Przemysława Steinigera.

Hej ty, hejterze
Czy zmawiasz za nich pacierze?
Myślisz o nich czasami?
Dławisz krwawymi kaszlami?

Czy myśli cię zaprzątają?
Harfy sumienia ci grają?
Choć może i będziesz ty rad
Gdy sztucznym ogniem spłonie świat

A jeśli nie znajdziesz uwagi?
W nicości znikną zniewagi
Siła cię wtedy opuści
I nikt do serca nie wpuści

Może coś zdziała nauka?
Anonimowa peruka
Z głowy twej spadnie
Kto straci?
To ty będziesz na dnie

Żyj i pozwól innym
A więcej nie będziesz winnym
Twa dusza się nie naruszy
Jeziora pożogi wysuszy

Hej ty, hejterze
Przeciwność twoją ja szerzę
Nienawiść jest bezzasadna
Mimo że często stadna

Zmiana nadejdzie losu
Obrona każdego ciosu
Nastąpi

Wydarzenie zostało nagrane i opublikowane, tak aby każdy mógł dotrzeć do informacji na ten temat. Zapraszamy do oglądania zdjęć oraz nagrania na TV Malbork.

oprac. Klaudia Dobrowolska