Niezwykłe na terenie Muzeum Zamkowego w Malborku

W ostatnim tygodniu roku szkolnego klasa 2e uczestniczyła w niezwykłych spotkaniach na terenie Muzeum Zamkowego w Malborku. Tradycją naszej szkoły jest nagrywanie przez klasy drugie filmów opartych o prozę  naszego patrona- Henryka Sienkiewicza. W tym roku film klasy 2e pt. ,,Wirus X” zwyciężył aż w pięciu kategoriach: najlepszy, najciekawszy scenariusz, reżyserię, charakteryzację, najlepszy plakat filmowy oraz najciekawsze wykorzystanie plenerów zamkowych. Nagrodami były Niespodzianka Zamkowa oraz jeden dzień z przewodnikiem na zamku. W poniedziałek, 19.06 o godzinie 12 zwycięska klasa spotkała się z pracownikami zamku oraz dyrekcją Muzeum Zamkowego w Malborku.
Wizytę rozpoczęto zwiedzaniem Zbrojowni z opiekunem wystawy- dr Karolem Polejowskim. Podczas zajęć edukacyjnych, młodzież miała za zadanie wychwycić nazwy militariów średniowiecznych i nowożytnych. Zrobiły one na uczniach olbrzymie wrażenie, bowiem większość po raz pierwszy mogła zobaczyć rapiery, szpady, muszkiety czy kirysy.

W kolejnej sali tzw. Skarbcu, umieszczone zostały militaria orientalne z okresu od XII do XIX wieku z kolekcji prof. Lecha Kobylińskiego. Tam uczniowie musieli odgadnąć hasło wykreślanki składającej się z wcześniej poznanych nazw. Po rozwiązaniu zagadki nastąpiło otwarcie drogi do nowej sali edukacyjnej.  Pan Tomasz  Bogdanowicz przedstawił główne cele jej powstania – młodzież mogła ,,dotknąć” historii (przymierzyć hełm, trzymać w rękach miecz). Podziękowano także przedstawicielom różnych działów za ich pracę. Na koniec czekała  kolejna niespodzianka- tort dla zaproszonych gości. Wszyscy zrobili sobie także wspólne zdjęcie, aby uwiecznić tak ciekawe spotkanie.