Panel inspiracyjno – motywacyjny jako promocja przedsiębiorczości w I LO w Malborku.

Przedsiębiorczość to postawa, którą warto promować i rozwijać. Dzięki Wojewódzkiemu Urzędowi Pracy w Gdańsku uczniowie „Sienkiewiczówki” mieli niebywałą okazję uczestniczyć w evencie POWER 2 Work. W programie eventu w formie zdalnej panel inspirująco – motywujący „Kierunek: przedsiębiorczość. Kompetencje jutra zdobywaj już dziś”, podczas którego sześciu mówców motywacyjnych oraz youtuberów opowiedziało o tzw. „kompetencjach przyszłości”. To one pozwalają odnaleźć drogę zawodową w szybko zmieniającej się rzeczywistości oraz sprzyjają rozwojowi postawy przedsiębiorczej.

Wystąpienia były podzielone na bloki tematyczne:

„Emocje, relacje, współpraca”, w którym głos zabrali:
Przemysław Staroń – (psycholog, nauczyciel, trener, wykładowca, autor książki „Szkoła bohaterek i bohaterów”. Nauczyciel Roku 2018, finalista nauczycielskiego nobla- Global Teacher Prize 2020, Digital Shaper 2020) podkreślał, że emocje to najważniejsza „kompetencja”, z którą każdy codziennie się mierzy. To inteligencja emocjonalna, która polega na poznaniu i rozumieniu emocji, świadomości różnorodności emocji i ich natężenia, rozpoznawaniu emocji u siebie i innych, wyrażaniu ich oraz kontroli.

Z kolei kolejny mówca – Michała Zawadka (pisarz, trener, mówca inspiracyjno-motywacyjny, przedsiębiorca, ekspert komunikacji i relacji z młodymi ludźmi. Propagator szeroko rozumianej edukacji miękkiej, twórca programów warsztatowych dla młodzieży i szkoleń dla nauczycieli i rodziców) zachęcał do współpracy, zwłaszcza międzypokoleniowej, która rozwija, uczy szacunku i pokazuje zaangażowanie młodych na rynku pracy. Zachęcał uczniów do przedsiębiorczości, podkreślając, że kluczem do sukcesu w biznesie są „mikrokroki i makrowytrwałość”!

W ramach kolejnego bloku: „Umiejętności cyfrowe” – Michał Kowalczyk pokazał jak kreatywnie i efektywnie wykorzystać umiejętności cyfrowe. Sam porzucił pracę w międzynarodowej korporacji, aby prowadzić firmę szkoleniową, której misją jest pomoc studentom w znalezieniu pracy związanej z Excel, pracownikom etatowym w zwiększeniu ich efektywności, a przedsiębiorcom w zrozumieniu wagi.

Z kolei Michał Matysiak – fotograf, przedsiębiorca, prowadzący firmę z obszaru marketingu sprzedaży oraz produkcji fotograficznej i filmowej. Razem ze swoim zespołem współpracuje z największymi firmami w kraju, tworząc dla nich kampanie reklamowe.
Michał opowiedział młodym ludziom, jak wejść na rynek ze swoimi pomysłami, łącząc pasje z zawodem. Pokazał również w jaki sposób wykonać atrakcyjne zdjęcie do CV oraz nakręcić film promocyjny swojej osoby.

Ostatni blokiem było „Myślenie krytyczne i uczenie się” , w którym swoim doświadczeniem podzielił się Adam Drzewicki – twórca jednego z najbardziej znanych w Polsce i najdłużej działających kanałów na YouTube – Matura To Bzdura, subskrybowanego przez ponad 800 tysięcy osób. Youtuber odpowiadając na pytania młodzieży zwracał uwagę i podkreślał, że uczenie się jest kompetencją przyszłości, bez której coraz trudniej jest odnaleźć się na rynku pracy.
Ostatni prelegent – Piotr Bucki- architekt, który wybrał projektowanie zdań a nie budynków. Aktor, który scenę teatralną zamienił na sale szkoleniowe i spotkania z widownią na konferencjach. Psycholog, który lubi badać i ciągle zadaje sobie pytanie: „skąd wiem, to co wiem?”. Przede wszystkim zwracał uwagę jak odróżnić opinie od faktów, jak nauczyć się być dociekliwym. Przekonywał, że umiejętność krytycznego myślenia to klucz do samorozwoju i poprawy jakości życia.

Panel inspiracyjno -motywacyjny był niewątpliwie okazją do przemyśleń i weryfikacji swoich przekonań dotyczących rynku pracy. Dziękujemy za możliwość udziału!!!