Ćwiczenia a zdrowie psychiczne

Mija czwarty tydzień zdalnego nauczania, a dla części uczniów już piąty. To długi czas pozostawania w domach bez możliwości zaspokajania jednej z ważniejszych potrzeb rozwojowych jaką jest aktywność fizyczna.

Potrzeba ruchu towarzyszy człowiekowi od chwili narodzin. O tym dlaczego ruch jest niezbędny człowiekowi do utrzymania zdrowia mówi się wiele. Bardzo istotny jest również wpływ ruchu na utrzymanie zdrowia psychicznego oraz ogólnego, dobrego samopoczucia. Przymusowa izolacja, brak kontaktów z rówieśnikami, konieczność przebywania w zamkniętych pomieszczeniach mogą wpływać na pogorszenie samopoczucia psychicznego.

Chciałabym Wam przypomnieć, że ograniczenia w przemieszczaniu się nie dotyczą zaspokajania ważnych potrzeb życiowych. Ruch, szczególnie dla dzieci i młodzieży, jest ważną potrzebą życiową.

Przeprowadzono wiele badań,które potwierdziły, że aktywność fizyczna:

  • zmniejsza poziom lęku i stresu
  • poprawia funkcjonowanie poznawcze,
  • poprawia nastrój
  • pozytywnie wpływa na jakość życia.

Największy wpływ na osiąganie „terapeutycznych” efektów aktywności fizycznej ma odpowiedni dobór planu treningowego. Najkorzystniejsze jest wykonywanie ćwiczeń aerobowych: tętno się podnosi, oddychamy regularnie i często, a ćwiczenia angażują duże grupy mięśni. Dzieje się tak podczas biegania, nordic walkingu, energicznych spacerów czy jazdy na rowerze. Aby dzięki aktywności fizycznej zwiększyć swoje poczucie szczęścia, należy wykonywać ćwiczenia aerobowe trzy-cztery razy w tygodniu w sumie nie dłużej niż dwie i pół godziny. Jedna sesja powinna trwać nie krócej niż 30 minut i nie dłużej niż 90.

Według naukowców potrzeba trzech miesięcy, aby uzyskać mały lub średni efekt w odczuwalnej poprawie samopoczucia. Zatem z aktywnością fizyczną jest tak, jak ze zdrowym odżywianiem-jeśli chcemy utrzymać efekt należy kontynuować podjęte działania. Praca nad wypracowaniem nowych nawyków nie jest łatwa, ale możliwa. O tym, jak pracować nad osiąganiem celu i jak wdrożyć w życie nowe postanowienia chętnie opowiem zainteresowanym i zapraszam do kontaktu.

To,co możecie zrobić by poczuć się lepiej, nawet dziś, to wyjście na spacer. Taka jednorazowa aktywność odciąga myśli od problemów. Ważne jest miarowe, niezbyt szybkie oddychanie
i przewidywalność, czyli uprawianie aktywności w znanym środowisku. Taka przewidywalność pomaga skoncentrować się na oddechu i na tym, co się dzieje z naszym ciałem. Pamiętajcie, ze nawet jednorazowa aktywność może sprawić, ze poczujecie się lepiej i będziecie mieli więcej energii do nauki zdalnej w ponure jesienne dni. Aktywność fizyczna pobudza produkcję wielu różnych neurohormonów związanych z nastrojem i funkcjonowaniem poznawczym. Wyniki badań dowiodły, ze endorfiny czyli hormony szczęścia zaczynają się wydzielać już po 15 minutach ćwiczeń aerobowych. Ich zwiększone wydzielanie utrzymuje się jeszcze przez 20 minut po zakończeniu treningu. Po 20 minutach od rozpoczęcia aktywności spada też poziom lęku.

Dbajcie o swoje zdrowie, również psychiczne, szczególnie w tym trudnym czasie.

Małgorzata Korna

psycholog szkolny