Uczniowie naszego liceum w Teatrze Szekspirowskim

W środę 11 grudnia uczniowie z klasy 2B pod opieką pani Jowity Uniewicz i pani Anny Jagielskiej udali się na wycieczkę w miejsce niezwykłe: do Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Od godziny 10 do 13 uczestniczyliśmy w trzyczęściowych zajęciach, prowadzonych przez panią Annę Ratkiewicz, kierownika tamtejszego Działu Edukacji. Na początek wzięliśmy udział w krótkim wykładzie na temat historii teatru oraz o tym, skąd wzięła się idea stworzenia instytucji tego typu w Gdańsku. Później udaliśmy się na zwiedzanie budynku, którego nietypowa konstrukcja zachwyciła wszystkich – byliśmy pod wrażeniem architektonicznych rozwiązań, takich jak ruchoma scena, „wiszący” pokój, otwierany dach nad sceną, tarasy, na których funkcjonuje kino letnie czy korespondujące ze staromiejskimi budowlami przypory. Pani Ratkiewicz opowiedziała również funkcjonalności tego założenia- sala główna dysponuje klasyczną sceną pudełkową, ale także sceną szekspirowską i wówczas publiczność może oglądać spektakl stojąc, jak za czasów elżbietańskich. Mobilność przestrzeni stwarza nieograniczone możliwości dla reżyserów spektakli, koncertów, pokazów mody, debat i innych przedsięwzięć.

W części trzeciej odbyły się warsztaty teatralno-integracyjne, kiedy każdy mógł spróbować swoich sił w różnorodnych ćwiczeniach proponowanych przez organizatorkę. Wyjazd ten wiele nas nauczył  i zdecydowanie zachęcił do odwiedzenia Teatru Szekspirowskiego w przyszłości, tym razem jako widzowie.