W I LO czcimy pamięć – jak zawsze w listopadzie…

Listopad to miesiąc, który zarówno nauczycieli, jak i uczniów I LO w Malborku skłania rokrocznie do refleksji i zadumy nad przeszłością. To miesiąc, kiedy w ciszy pochylamy się nad mogiłami żołnierzy poległych w czasie II wojny światowej, czcimy pamięć Żołnierzy Wyklętych i ludzi, dla których Polska była miłością i świętością. Dlatego klasy I C i III C, planując wyjazd edukacyjny, skupiły również swoją uwagę na poznaniu wydarzeń historycznych związanych z masową egzekucją w Lesie Szpęgawskim i odwiedziły to miejsce wraz ze swoimi nauczycielami: Magdaleną Kubaszewską, Joanną Lamkowską i Bogdanem Kucharem. Ksiądz Marcin Marciniak – przy tablicy ufundowanej przez Sybiraków Ziemi Malborskiej – opowiedział uczniom (z klas: I A, I B, I C, II A, II B, II C) o zesłańcach i więźniach sowieckich represji, o tych, którzy rozpaczą, głodem i śmiercią zasłużyli na obecność w pamięci narodu. Klasa II B wraz z wychowawczynią, Anną Jagielską, na Cmentarzu Wojennym Wspólnoty Brytyjskiej oddała hołd żołnierzom tutaj pochowanym.

Społeczność szkolna uczciła również pamięć o zmarłych nauczycielach – wspomnieniami i zapaleniem symbolicznych zniczy. Cmentarne alejki zaprowadziły szkolnych wolontariuszy do mogił tych, którzy w naszej szkole kształtowali przez lata świadomość narodową wielu pokoleń uczniów.

Wraz z początkiem listopada ogłoszony został w szkole konkurs plastyczny. Każda klasa wykonuje dowolną techniką plakat na obchody Święta Niepodległości. Prace zostaną zaprezentowane w holu głównym szkoły, a także wykorzystane w auli jako scenografia podczas szkolnych obchodów Święta Niepodległości – 10 listopada 2022 r.

I LO w Malborku to SZKOŁA, która PAMIĘTA ….

2

Zdjęcie 1 z 17

Dorota Klofczyńska