Warsztaty kreatywnego pisania

W Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Gdańsku odbyły się warsztaty kreatywnego pisania połączone ze spotkaniem autorskim z Małgorzatą Wardą – z wykształceniarzeźbiarką, z zamiłowania pisarką. Małgorzata Warda w 2015 roku zadebiutowała jako pisarka dla młodzieży, zdobywając za swoją pierwszą młodzieżową powieść nagrodę IBBY. Powieść „5 sekund do Io” znalazła się wśród książek roku 2016 polecanych przez Jugendbibliothek i International Youth Library. Pisarka jest także docenioną pisarką nurtu obyczajowego.

W spotkaniu, które odbyło się 28 listopada 2019 r. na ulicy Hallera uczestniczyły uczennice I Liceum Ogólnokształcącego w Malborku – Antonina Klimkowska z klasy 1c4 oraz Olga Lech z 2b.

Tematem przewodnim warsztatów był bohater przyszłej książki. Uczestniczkiwarsztatówmiały więc okazję zapoznać się między innymi z: diagramem bohatera, z liniami akcji i relacji, drogą każdego bohatera – według Josepha Campbella oraz schematem dobrego scenariusza.

Najważniejszą częścią warsztatów były konkretne zadania do wykonania przez uczestników. Wtedy musieli wykazać się precyzją – zmieścić się w konkretnym przedziale czasowym, czy też pomysłowością i kreatywnością w tworzeniu własnych historii. Zwieńczeniem tego ciekawego spotkania było stworzenie wspólnej historii rozgrywającej się w gdańskiej kamienicy na ulicy Hallera, np. z perspektywy przechodnia i in. Utalentowana młodzież licealna świetnie wywiązała się także i z tego zadania.

Organizatorki z PBW w Gdańsku poinformowały na zakończenie, że właśnie dzisiaj ukaże się w księgarni nowa książka Małgorzaty Wardy „Sylwia i Planeta Trzech Słońc” – może to dobry pomysł na prezent świąteczny dla młodszego rodzeństwa!

Nauczyciel Bibliotekarz