Warsztaty Sienkiewiczówki  na Politechnice Gdańskiej.

Uczniowie naszego liceum wzięli po raz drugi udział  w projekcie Uczelnie Szkołom – o finansach z NBP realizowanym z Politechniką Gdańską.

            Celem projektu jest zwiększenie świadomości uczniów w zakresie zarządzania swoimi finansami, korzystania z usług finansowych i ograniczania ryzyka przy podejmowaniu pierwszych decyzji finansowych. Nie jest to łatwe szczególnie w czasach, gdy mamy dostęp do ogromu informacji, nie zawsze prawdziwych, zachęcających nas do podejmowania działań, mających przynieść nam znaczące korzyści i spektakularne dochody. Bardzo często nastawienie na konsumpcję, wynikające z nieograniczonego, jak się wydaje dostępu do coraz to nowych dóbr i usług, powoduje, że  zapominamy o racjonalności działania. Dlatego też nauczyciele akademiccy zatrudnieni na Wydziale Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej, mający doświadczenie prowadzenia zajęć z młodzieżą szkolną,  w ramach projektu przekazywali niezbędną wiedzę z obszaru ekonomii i finansów. Politechnika Gdańska przygotowała dla uczniów wykłady, warsztaty  oraz konkurs na zakończenie projektu. Uczniowie klasy lingwistyczno – ekonomicznej I LO  z zaciekawieniem odwiedzili Politechnikę Gdańską, gdzie zostały przedstawione interesujące, praktyczne tematy.

            Wykładowcy w przystępny i ciekawy sposób przybliżyli tematy, z którymi młodzi ludzie mają lub będą mieć styczność. Wprowadzali uczniów w tajniki bezpiecznych płatności  kartą, telefonem czy przelewem, zwracali uwagę  o co powinno zapytać się  w banku przy zaciąganiu zobowiązań,   wyjaśniając też różnice między kredytem a pożyczką oraz dlaczego „RRSO” jest tak istotne.  Uczniowie dyskutowali również na istotny obecnie temat dotyczący oszczędzania i inwestowania, uczyli się jak zarządzać własnymi pieniędzmi z wykorzystaniem metod korporacyjnych. Poznali również obecną sytuację na rynku pracy i zawody przyszłości.

              Udział w projekcie był również okazją, by poznać Wydział Zarządzania i Ekonomii Gdańskiej Politechniki. Być może niektórzy wrócą tu po maturze, by dalej kontynuować swoją ścieżkę edukacyjną.

Zwieńczeniem projektu był konkurs, w którym troje uczniów wyjechało z nagrodami.

Izabela Łukasiewicz – nauczyciel podstaw przedsiębiorczości