X edycja  Olimpiady Zwolnieni z Teorii w malborskiej Sienkiewiczówce!

Po raz ósmy uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Malborku przystąpili do olimpiady Zwolnieni z Teorii. To inicjatywa, w której nasza młodzież realizuje projekty społeczne,  by uczyć się przede wszystkim pracy w zespole, często przy wsparciu lokalnego biznesu, który  jest dla nich ciałem doradczym i wzmacniającym ich kompetencje.

 W obecnej edycji olimpiady  bierze  udział rekordowa liczba uczniów naszego liceum –  70 uczniów tworzy 15 projektów! To młodzież, która poznała między innymi tajniki planowania prawdziwych projektów, stanęła przed kreatywnym wyzwaniem stworzenia własnego projektu od zera, podjęła ważne decyzje w grupie, mogąc zobaczyć jak to wygląda w prawdziwym życiu. To najbardziej rozwijająca i ekscytująca część olimpiady, jednak najtrudniejsza część dopiero przed nimi. Uczniowie rozpoczęli kolejny etap realizacji, gdzie pomysły zamieniają w cześć praktyczną –na tym etapie szukają sponsorów, partnerów i sprzymierzeńców, którzy umożliwią im doprowadzenie do finału zamierzone przedsięwzięcie.

W tegorocznej edycji nasza młodzież podjęła wiele istotnych problemów: zdrowia psychicznego, uzależnień od narkotyków, relacji i uczuć rówieśniczych, spektrum autyzmu i ADHD, snu i jego zaburzeń, dolegliwości dermatologicznych skóry, testowania kosmetyków na zwierzętach,  trudnych wyborów związanych z przyszłością, różnorodnych metod efektywnej nauki, pasji i możliwości ich rozwoju, globalnych problemów świata czy  bezpieczeństwa seniorów w Internecie. Przekrój podjętej problematyki pokazuje dojrzałość zespołów projektowych. Działania w ramach ich realizacji są niezwykłym praktycznym doświadczeniem, którego nie osiągną siedząc w ławce. Olimpiada Zwolnieni z Teorii  to działania rozwojowe młodych ludzi, w które warto zainwestować. I nasze liceum inwestuje w nie od kliku już lat, wspomagając uczniów ich  w realizacji.

Uczniowie realizują swoje projekty w różnych formatach – jako wydarzenie publiczne, reklama społeczna, zbiórka charytatywna oraz projekt technologiczny. Po przejściu na kolejny etap olimpiady uczniowie wchodzą w najbardziej intensywny okres, zespoły mają czas na zrealizowanie zaplanowanych projektów do 16 kwietnia br. Zwieńczeniem zmagań jest Wielki Finał, święto projektów społecznych. Podczas wydarzenia rozdane zostaną Srebrne i Złote Wilki, czyli nagrody za najlepsze projekty w województwie i w kraju. Młodzież będzie mogła wziąć udział w atrakcjach w strefach partnerskich i w strefie integracji. Na Scenie Głównej, podczas uroczystej Gali, ogłoszony zostanie Ranking Szkół Zwolnionych z Teorii. Corocznie znajdują się w nim szkoły, które wspierają młodzież w budowaniu kompetencji przyszłości. I nasza szkoła spełnia swoją misję w tym zakresie. Trzymamy kciuki za wszystkie zespoły projektowe!

Izabela Łukasiewicz, koordynator olimpiady Zwolnieni z Teorii