Zlot Sienkiewiczówek 2012

W dniach 25-27 maja odbył się Ogólnopolski Zlot Szkół im. Henryka Sienkiewicza. Organizatorem tegorocznego, XX już zlotu była Publiczna Szkoła nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Starogardzie Gdańskim, która jednocześnie obchodziła swój XX jubileusz. Nasza szkoła po raz drugi wzięła udział w tym przedsięwzięciu, będąc zarazem jedną z 42 szkół obecnych na zlocie. Reprezentowali nas: Paulina Galara z kl. 2f, Maria Wichowska z kl. 2c, Denis Paw z kl. 2b oraz opiekunowie p. Krystyna Gozdur i p. Agnieszka Tkaczyk.

Zlot rozpoczął się uroczystym przemarszem ulicami miasta, na Rynek starogardzki, gdzie wszystkich gości przywitały władze miasta, pod przewodnictwem Zastępcy Prezydenta Miasta Henryka Wojciechowskiego. Później odbyła się uroczysta msza w kościele św. Mateusza oraz oficjalne otwarcie zlotu w kinie „Sokół”, podczas którego obejrzeliśmy inscenizacje przygotowane przez uczniów PSP nr 1 w Starogardzie oraz wysłuchaliśmy koncertu grupy „Jordan”. Po części oficjalnej uczniowie wrócili do szkoły na kolację i dyskotekę, a opiekunowie grup wzięli udział w bankiecie, gdzie miłą niespodzianką było przedstawienie przygotowana przez nauczycieli szkoły. Nie można zapomnieć o gościach honorowych zlotu, których również poznaliśmy, o Antonim Cybulskim, pomysłodawcą zlotów oraz dyrektorem Muzeum Henryka Sienkiewicz w Woli Okrzejskiej, Juliuszu Sienkiewiczu, który jest wnukiem Henryka Sienkiewicza oraz o Mieczysławie Kaleniku, odtwórcy roli „Zbyszka z Bogdańca” w filmie Krzyżacy W sobotę uczniowie, którzy zostali, mieli możliwość zwiedzenia Gdańska oraz okolic jeziora Jamertal, gdzie były kręcone sceny do filmu pt. Krzyżacy, a ostatniego dnia, w niedzielę uczniowie zwiedzili Muzeum Ziemi Kociewskiej i po oficjalnym zakończeniu zlotu, grupy powróciły do swoich domów.

Reprezentanci LO 1 relacjonują: Program zlotu był bardzo interesujący i atrakcyjny, poznaliśmy wiele osób z innych szkół. Spędziliśmy miło czas dowiadując się ciekawych rzeczy na temat patrona naszej szkoły, którą godnie reprezentowaliśmy.

Autor artykułu: Maria Wichowska