PAMIĘTAMY, SZANUJEMY, ODDAJEMY HOŁD BOHATEROM– uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Malborku na uroczystościach upamiętniających poległych żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej.

Dnia 6 listopada 2019 r. uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego z klasy 1c/ 4 wraz z wychowawcą – panią Joanną Jasińską –  mieli okazję uczestniczyć w uroczystościach z okazji  Dnia Pamięci, czyli Rememberance Day. Jest to święto obchodzone 11 listopada we wszystkich krajach Wspólnoty Brytyjskiej, które ma na celu upamiętnienie żołnierzy poległych na wszystkich wojnach a także weteranów biorących w nich udział.

Uroczystość odbywała się na cmentarzu wojennym Wspólnoty Brytyjskiej w Malborku, gdzie delegacje Ambasady Brytyjskiej, Ambasady Australijskiej,Brytyjskiej Armii Królewskiej, Armii Polskiej, Policji, władz miasta Malbork, powiatu malborskiego, organizacji kombatanckich, harcerzy oraz młodzieży z malborskich szkół złożyły kwiaty oraz zapaliły znicze.

Pan płk Dominik Morgan – brytyjski Attaché oraz Jay Watkinson – Drugi Sekretarz w Ambasadzie Australii w Warszawie wyrazili  wdzięczność, iż władze Malborka, jego mieszkańcy oraz społeczność szkół malborskich dbają o cmentarz i kultywują pamięć o poległych. Usłyszeliśmy również Apel Pamięci odczytany przez pułkownika Dominika Morgana, w którym wzięli udział także żołnierze kompanii honorowej armii królewskiej.

Ważne słowa: „Nigdy więcej wojny!”– skierował również do uczniów obecnych na uroczystości Pan Marek Charzewski, który również zapewnił brytyjskich oraz australijskich gości, iż mieszkańcy Malborka pamiętają o wielkiej ofierze złożonej  przez żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej, poległych na żuławskiej ziemi.  Ostatnim akcentem obchodów była modlitwa powszechna oraz modlitwa o pokój, wypowiedziane w języku polskim i angielskim.

Z Cmentarza Wojennego Wspólnoty Brytyjskiej udaliśmy się pod Pomnik Stalagu XXB, który mieści się na Cmentarzu Komunalnym w Malborku, aby  uczcić pamięć jeńców wojennych oraz złożyć kwiaty.

Dla nas wszystkich była to bardzo cenna lekcja historii, którą z pewnością zapamiętamy na długo. Dziękujemy również wychowawczyni klasy –  Pani Joannie Jasińskiej, która zainicjowała udział klasy 1c/4 w tej uroczystości.