EDUKACJA PRAWNA W SZKOŁACH….,,ADWOKAT PRZYDAJE SIĘ W ŻYCIU” Dzień adwokata

W dniu 11 kwietnia 2024 uczniowie naszej Szkoły, pod opieką  nauczyciela Ewy Statkiewicz wzięli udział w ramach Dnia Adwokata, w spotkaniu organizowanym w kampusie Uniwersytetu Gdańskiego. Organizatorem spotkania była Pomorska Izba Adwokacka.  Wydarzenie było okazją do podsumowania realizowanego przez Izbę, projektu – „Adwokat przydaje się w życiu”. Liceum Ogólnokształcące nr 1 w Malborku brało udział w projekcie. W Szkole z tej okazji odbyło się pięć spotkań, podczas których uczniom przedstawiono problematykę „hejtu” oraz zapoznano uczniów z prawami i obowiązkami małoletnich. Przedstawiciel pomorskiej Palestry adwokat Bogdan Statkiewicz prezentował uczniom zakreśloną problematykę co spotkało się z dużym zainteresowaniem. I tak podczas Dnia Adwokata, uczniowie z zaproszonych na podsumowanie, szkół z całego województwa pomorskiego, zasiedli w audytorium im. Prof. Mariana Cieślaka, wysłuchali podsumowania programu, byli świadkami wręczenia podziękowań adwokatom-edukatorom. Podczas przerwy uczniowie uczestniczyli w bezpośrednich rozmowach z adwokatami, aplikantami, zadawali pytania, roztrząsali przeróżne kwestie prawne. Nadto uczniowie brali udział w loterii, na której wygrali sporo gadżetów związanych z zawodem adwokata, między innymi przypadły im w ramach nagród małe pluszowe misie z mini togami adwokackimi. W kolejnym panelu adwokaci dzielili się swoimi doświadczeniami. Opisywali między innymi swoją drogę dojścia do wykonywania wymarzonego zawodu. Mogli zrobić zdjęcie w todze adwokackiej. Na koniec odbyły się warsztaty prawnicze w których udział wzięli uczniowie zaproszonych szkół, studenci Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego oraz przedstawiciele Palestry. Był również interaktywny Quiz Kahoot z nagrodami. Nie zabrakło również poczęstunku, podczas którego wszyscy uczestnicy wydarzenia raczyli się upieczonym na tę okazję ogromnym tortem oraz słodkościami z trójmiejskich cukierni rzemieślniczych.  W wydarzeniu wzięło udział ponad 500 uczniów szkół, naszego województwa, aula pękła w szwach.