Etap wojewódzki XXVI Olimpiady Wiedzy Ekologicznej

16 kwietnia 2011 roku na auli im. prof. Krei Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego odbył się etap wojewódzki XXVI Olimpiady Wiedzy Ekologicznej. Punktualnie o 10:00 108 uczniów z całego naszego województwa rozpoczęło swoje zmagania. Pośród nich byli także reprezentanci naszej szkoły: Natalia Kazik z IIIc, Łukasz Negowski i Michalina Ciosek z IIc. Test składał się z 50 pytań dotyczących szeroko pojętej tematyki ekologicznej. Niektóre były łatwe, inne zdaniem uczniów, sprawiły pewną trudność. Choć rok 2011 został okrzyknięty Rokiem Lasów, w teście pojawiło się sporo zagadnień dotyczących wody- cennego zasobu naszej planety.

Po zakończeniu części pisemnej uczestnicy mogli się nieco zrelaksować i posilić w uczelnianym bufecie „Krystynka”. W trakcie przerwy dzięki dr Elżbiecie Sontag i jej prelekcji „Bursztyn Bałtycki – skamieniałości na wyciągnięcie ręki” uczestnicy mogli poznać ciekawe historie i tajemnice zatopione w słynnym na cały świat bałtyckim 'jantarze’. Około godziny 13 nastąpił moment na który wszyscy czekali- ogłoszenie wyników części pisemnej olimpiady. Tylko 12 uczniów z najwyższą punktacją mogło zakwalifikować się do kolejnego, ustnego etapu. Wśród nich znalazła się i uczennica naszej szkoły- Michalina Ciosek. Ustna część olimpiady mogła przysporzyć uczestnikom nieco więcej stresu niż pisemna, bo obowiązują na niej zupełnie inne zasady. Na początku losują jeden z zestawów pytań, przy czym każdy zawiera 6 pytan otwartych, na które należy odpowiadać przed kilkuosobowa komisją i zmieścić się w wyznaczonym czasie, co wymaga dodatkowego skupienia i umiejętności. Nie raz zdarzało się, że wypowiedź któregoś z uczestników przerywało wdzięczne „biiiip” wydawane przez stoper, co mogło lekko wytrącić z równowagi bądź wprawić w zakłopotanie. Po niemalże 4 godzinnych „ustnych potyczkach” komisji udało się wyłonić 6 finalistów, którzy w czerwcu pojadą do Poznania reprezentować nasze województwo w etapie ogólnopolskim OWE. Miło nam zaznaczyć, że wsród nich znalazła się uczennica naszej szkoły, Michalina Ciosek która zajęła II miejsce. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!