Europejski Dzień Języków w I LO

Europejski Dzień Języków został ustanowiony wspólnie przez Komisję Europejską i Radę Europy – organizację, która reprezentuje 800 mln Europejczyków z 47 krajów. W przygotowanie obchodów zaangażowane są liczne instytuty i stowarzyszenia działające w sektorze kultury i nauki języków, uniwersytety, a także szkoły. Od czasu jego ustanowienia w roku 2001, który ogłoszono Europejskim Rokiem Języków, Europejski Dzień Języków obchodzony jest co roku.

W naszej szkole po raz pierwszy uczniowie klasy II d  pod nadzorem merytorycznym nauczyciela – Pani Agnieszki Jastrzębskiej zorganizowali konkurs językowy Kahoot. Uczniowie klas pierwszych zmagali się z językiem angielskim, niemieckim, hiszpańskim, rosyjskim oraz łaciną. Trzyosobowe reprezentacje klas zaciekle „walczyły” o każdy punkt, wykazując się nie tylko znajomością języków, ale także refleksem. Zwycięzcą okazała się klasa językowa – 1d  po szkole podstawowej, w składzie: Rubets Kamila, Szwamber Kasia oraz Borkowska Helena, drugie miejsce przypadło również klasie językowej- 1d po gimnazjum reprezentowaną przez Olszewską Nikolę, Modrzejewską Katarzynę oraz Jakuba Rzoskę, trzecie zaś  miejsce zdobyła klasa 1a po gimnazjum w składzie: Borkowska Helena, Jankowski Artur oraz Lewandowski Jakub. Dopingujący uczniowie  również mieli okazję do poznania nowych, ciekawych zwrotów językowych.

To święto ma zachęcić do nauki języków  i przede wszystkim zwraca uwagę na zalety różnorodności językowej. Uczenie się języków daje wymierne korzyści zarówno ludziom młodym, jak i starszym – nigdy nie jest za późno, aby uczyć się języków i korzystać z możliwości, jakie ta nauka stwarza. Jeśli w języku kraju, który odwiedzamy w czasie wakacji, poznamy choć kilka słów, pozwoli to nam zawrzeć nowe znajomości i zyskać nowych przyjaciół.

Znajomość języków obcych pozwala także na lepsze wzajemne zrozumienie i pokonywanie różnic kulturowych. Na pewno Europejski Dzień Języków wpisze się kalendarz  naszych szkolnych imprez.