Gala finałowa XIII Maratonu Czytelniczego!

Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Malborku  w dniu 14 czerwca b. r.  uczestniczyli w  uroczystej XIII Gali Maratonu Czytelniczego, objętym Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Gdańska oraz Pomorskiego Kuratora Oświaty.  Jest to konkurs ogólnopolski organizowany od 13 lat, w którym do  tego czasu wzięło udział ponad 63 tys. uczestników i uczestniczek.

W tegorocznej edycji aż 8206 uczniów z 733 szkół z całej Polski co miesiąc obcowało z różnorodną literaturą.  Dotąd, w ciągu kilku lat, w ścisłej czołówce z naszej szkoły znalazło się pięciu maratończyków.Odnotowaliśmy następujące sukcesy: w kategorii laureat – Monika Witkowska (kl. 3d/4) i Magda Gałązka (tegoroczna absolwentka), w kategorii finalista – Julia Jendernalik (kl. 3a/4) i Marcelina Werner  (tegoroczna absolwentka) a w kategorii wyróżnienie – Julia Wiśniewska (kl. 3a/4). Do tego  grona w tym roku dołączyła  Marta Majewska (kl. 1a),  uzyskując wyróżnienie.

Spotkanie wieńczące XIII edycję Wielkiego Maratonu odbyło się w wyjątkowym miejscu – Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku podczas, którego zostały wręczone nagrody książkowe (łącznie ponad 2200 książek) dla zwycięzców i zwyciężczyń. Lektury wybrane przez organizatorów do  maratonów co roku wzbogacają zasoby naszej biblioteki, co było  możliwe dzięki wsparciu Rady Rodziców.

Wielki Maraton Czytelniczy daje młodym ludziom satysfakcję z poznawania lektury, rozwija wyobraźnię, uczy po prostu radości życia, ale też daje solidne podstawy do dalszego twórczego uczestnictwa w kulturze. I nic się nie zmieniło w naszym podejściu do tego szlachetnego projektu. Jako nauczyciele bibliotekarze zamierzamy nadal promować maraton, już zachęcając do kolejnej edycji!

Izabela Łukasiewicz

Leokadia Prędota