Geografowie z I LO w Milejewie i Elblągu.

8 marca br. uczniowie z klas: Id i If  odwiedzili stację hydrologiczno- meteorologiczną  Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Milejewie.

     Stacja początkowo funkcjonowała w Elblągu, gdy ją zakładano w 1949 roku w tym miejscu kończyło się miasto. Z kolejnymi latami została otoczona przez domki jednorodzinne, co spowodowało, że pomiary elementów pogody były zakłócane. Wobec tego, podjęto decyzję o przeniesieniu stacji 12 km od Elbląga do Milejewa. Obecnie stacja umiejscowiona jest w centrum Wysoczyzny Elbląskiej. Powierzchnia stacji to 180 m kw. Tu znajduje się budynek gospodarczy oraz ogródek meteorologiczny z aparaturą pomiarową m.in. termometry, wiatromierze, deszczomierze, automatyczna stacja pomiarowa. Obecnie w stacji pracuje jedna osoba, pomiary są wykonywane 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu. Dąży się do pełnej automatyzacji pomiarów.

Następnie pojechaliśmy na starówkę w Elblągu. Z przewodnikiem  PTTK zajrzeliśmy do Ratusza Staromiejskiego, katedry św Mikołaja i ulicą Kościelną udaliśmy się do autokaru.

Pani przewodnik  „ wyczarowała” wielkie osobistości i bohaterów legend związanych z Elblągiem. Piękną, lecz biedną panną z legendy została – Anastazja z 1f, piekarczykiem- obrońcą Elbląga został Gabryś z 1f, Napoleonem  Julian z 1d, królem szwedzkim Karolem Gustawem Jakub z 1d, Mikołajem Kopernikiem- Michał z 1d, biskupem- Filip z 1f, św Mikołajem z1f, a królem Antoni z 1f. Bardzo dziękujemy za tę lekcję historii.

Małgorzata Konkol -Cioch – nauczyciel geografii i wychowawca klasy 1d