Kamil Czarnota – pasjonat pływania i ratownictwa wodnego.

Z cyklu Pasje uczniowskie…

Kamil Czarnota to uczeń trzeciej klasy I Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Malborku. Od czwartego roku życia zaczął oswajać się z wodą, by ostatecznie w wieku 8 lat dołączyć do sekcji pływackiej MAL WOPR Malbork. Od tego czasu Kamil oprócz nauki kilkanaście godzin w tygodniu poświęca na intensywne treningi w basenie i siłowni.
Rok 2023 był pasmem sukcesów Kamila – brał on udział między innymi w Pomorskiej Lidze Ratownictwa Wodnego w Gdańsku i w Sopocie, Mistrzostwach Polski w Ratownictwie Morskim (Sopot -Gdynia), w Międzynarodowych Mistrzostwach Polski w Ratownictwie Morskim w Dębkach, a obecnie przygotowuje się do kolejnych zawodów. W każdych z nich osiągał niesamowite wyniki, zdobywając wiele medali, czego przykładem jest III runda Pomorskiej Ligi Ratownictwa w Sopocie. W konkurencji składającej się z biegu po plaży, pływania w morzu i ponownie biegu po plaży malborczyk okazał się najlepszy w kategorii juniorów (do 18 lat) , a w klasyfikacji open był drugi. Zdobył więc złoto i srebro. Kolejne dwa medale (oba srebrne) wywalczył w konkurencji „Flagi plażowe”, polegającej na ściganiu się ratowników do flag umocowanych w piasku, których liczba po każdym odcinku jest zmniejszana o jedną flagę. Kamil był drugi wśród juniorów, a tym samym drugi open. W wymagającej konkurencji pływania na dystansie 250 m w płetwach w pełnym morzu znów okazał się najlepszym juniorem, a open był drugi, dołożył więc do swojego dorobku złoto i srebro. W sumie z zawodów przywiózł sześć medali!
Pasja Kamila przełożyła się na pracę ratownika wodnego nad Jeziorem Sztumskim, gdzie pracował w ostatnie wakacje. To odpowiedzialne zadanie przyniosło Kamilowi nowe doświadczenie i rozwój wielu kompetencji – odporność na stres, odpowiedzialność, szybkość reakcji i podejmowania decyzji. Poza tym intensywne treningi Kamila wymagają silnej samodyscypliny i motywacji, co przekłada się na lepszą organizację życia codziennego. Aktywność fizyczna pomaga Kamilowi w redukcji stresu i poprawie samopoczucia. Kamil na początku roku ukończył kurs sędziego pływackiego, co daje mu nowe możliwości rozwoju, ale również zarabiania pieniędzy.
Gratulujemy pasji Kamilowi – jest ona niewątpliwie siłą napędową naszego ucznia!