Każdy śpiewać może – musi w I LO w Malborku.

Pomysł szkolnego festiwalu piosenki o oficjalnej nazwie Każdy śpiewać może zrodził się  w 1988 roku z inicjatywy nauczyciela muzyki, Pana Wawrzyńca Zamkowskiego. Jak czytamy w artykule Rośniemy dla śpiewu, umieszczonym w szkolnej gazetce Lico z dnia 8 marca 1996 roku, profesorowi zamarzyło się powszechne śpiewanie, które miało na celu rozśpiewanie młodzieży, a także dobrą zabawę.

Organizacja szkolnego festiwalu piosenki pierwszego dnia wiosny szybko zyskała aprobatę wśród grona pedagogicznego i Samorządu Uczniowskiego. Pierwszy festiwal odbył się w 1988 roku, wzięły w nim udział wszystkie klasy, a repertuar był bardzo różnorodny: od piosenek kabaretowych,  rewiowych po poezję śpiewaną. Początkowo klasy wykonywały dwie wybrane przez siebie piosenki, a nazwę festiwalu, ze względu na obowiązek udziału w nim, uczniowie przekształcili na Każdy śpiewać musi.

W bieżącym roku szkolnym, podobnie jak i w poprzednim, ze względu na sytuację epidemiczną szkolny festiwal piosenki nie może zostać zorganizowany. Z myślą o klasach pierwszych i drugich publikujemy zdjęcia  z festiwalu, który odbył się w roku szkolnym 2018/2019, przypominając jednocześnie tegorocznym MATURZYSTOM o szkolnych „szaleństwach” z piosenką!