Kolejne „energetyczne” spotkanie w I Liceum Ogólnokształcącym im. H. Sienkiewicza w Malborku!

Po raz kolejny w Sienkiewiczówce odbyło się spotkanie poruszające temat  odnawialnych źródeł energii. Tym razem uczniowie mieli okazję uczestniczyć w bardzo interesującym wykładzie  z Panią Pauliną Kordas, przedstawicielką Przemysłowej Akademii Rozwoju,  dotyczącym  morskiej energetyki wiatrowej.

Budowa farm wiatrowych na Bałtyku to ogromna szansa rozwoju polskiego przemysłu morskiego oraz nowe, atrakcyjne miejsca pracy. Młodzież otrzymała solidną porcję informacji  i wiedzy o procesie tworzenia farm wiatrowych zarówno na wybrzeżu,  jak i na Bałtyku. Poza tym w związku z rozwojem morskiej energetyki wiatrowej prowadząca przedstawiła interesujące dane dotyczące zapotrzebowania rynku pracy w kilkuletniej perspektywie – niezbędnych kompetencji przyszłych pracowników oraz listę zawodów związanych z branżą odnawialnych źródeł energii. To bardzo pomocna wskazówka dla uczniów, którzy już dziś powinni myśleć o swojej przyszłości.

Na zakończenie uczniowie zostali zaproszeni na I Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND,  wydarzenie, które będzie świętem edukacji i kompetencji w sektorze morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Targi są odpowiedzią na duże zainteresowanie branżą morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Kształcenie młodzieży jest jednym z kluczowych warunków rozwoju i sukcesu tego sektora. Zapotrzebowanie na nowych, ale już wykwalifikowanych pracowników w najbliższej przyszłości jest szacowane na kilkanaście tysięcy, a w dalszej perspektywie nawet do 60 tysięcy osób.  Stąd idea targów jako miejsca, które pozwoli na bezpośredni kontakt i rozmowy z przyszłymi pracownikami i pracodawcami sektora offshore w przyjaznej atmosferze.

Organizatorzy zaplanowali również tzw. strefę inspiracji, w ramach której odbędzie się szereg wydarzeń w formie interaktywnej, zachęcającej młodych uczestników do zainteresowania się sektorem MEW. Dodatkowo odwiedzający będą mogli wziąć udział w spotkaniach z polskimi pracownikami branży, którzy opowiedzą, w jaki sposób rozpoczęli pracę w sektorze, jakie są tego korzyści i jakie mają rady dla uczniów, którzy chcieliby związać swoją karierę zawodową z morską energetyką wiatrową.

Na pewno uczniowie I LO skorzystają  z zaproszenia  i odwiedzą wystawców.

Izabela Łukasiewicz Doradca Zawodowy