RAJD MALWIRA XV LECIE OBECNOŚCI POLSKI W NATO

W dniu 18 czerwca 2014 r. odbył się po raz 53, Rajd Malwira organizowany przez 1 Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Malborku.   W rajdzie wzięło ok. 170 uczniów wraz z wychowawcami i nauczycielami. Uczestniczyły klasy: 1A, 1B, 1C, 1F, 1D, 2A, 2B, 2C, 2D, 2E i prywatne Gimnazjum AWANS
Po raz pierwszy uczniowie w ramach rajdu udali się do Królewa Malborskiego, na lotnisko 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Na młodzież czekało wiele niespodzianek przygotowanych przez wojsko. Uczestnicy mieli możliwość zasiąść za sterami myśliwca bojowego, ubrać się w kombinezon bojowy pilota, wysokościowy ubiór kompensacyjny, hełm pilota, przyjrzeć się z bliska wyposażeniu samolotu, które na co dzień widują wysoko ponad głowami podczas lotów ćwiczebnych. Wojsko przygotowało prezentację zawodu pilota, podczas której młodzieży i nauczycielom przybliżono specyfikę profesji pilota. Młodzież zainteresowana była ścieżką zawodową, tj. jakie szkoły i uczelnie wojskowe przygotowują do tego zawodu, ile czasu trzeba się szkolić by zasiąść samodzielnie za sterami myśliwca. Wojsko przygotowało możliwość indywidualnych rozmów z pilotami i personelem lotniska, można było,podejść i zadawać pytania. Obecny na spotkaniu przedstawiciel WKU zaprezentował  młodzieży możliwość rozpoczęcia kariery w służbie wojskowej.
Młodzież poszczególnych dokonała uprzednio przygotowanych prezentacji albowiem      tegoroczny rajd odbywał się w 15 rocznicę członkostwa naszego kraju w Pakcie     Północnoatlantyckim oraz 10 rocznicy w Unii Europejskiej. Klasy reprezentowały   poszczególne państwa – członków NATO. Śpiewano piosenki, deklamowano wiersze, prezentowano totemy, flagi z barwami narodowymi państw NATO. Rajd skończył się  tradycyjną grochówką wojskową.
Rajd „Malwira” organizowany jest przez Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Malborku od lat 60 – tych ubiegłego stulecia. Wpisuje się w długą tradycję nie tylko szkoły ale i naszego miasta. Rajd organizowany jest corocznie. Każdego roku    młodzież Szkoły wraz z wychowawcami udaje się w wyznaczone miejsce. Rajd posiada    charakter edukacyjny. Młodzież poznaje ważne miejsca, historię, tradycje, zawody, itp.    Niewątpliwie, umożliwienie organizacji Rajdu w roku 2014 na terenie lotniska 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego pozwoliło na kontynuację pięknej i długiej tradycji, w szczególności umożliwiło młodzieży przybliżenie i zapoznanie się z niezwykle piękną profesją lotnictwa wojskowego, bliskiego naszemu miastu i społeczności, stało się być może zalążkiem nowe  drogi zawodowej i powołania niektórych dziewcząt i chłopców naszej szkoły.Tegoroczny rajd potwierdził długoletnią tradycję szerokiej współpracy wojska ze środowiskiem lokalnym Malborka. Rajd nie odbyłby się gdyby nie życzliwość i otwarcie dowódcy 22 BLT płk. pil. Leszka Błacha. Nie mniej jednak na szczególne podziękowania szkoła kieruje na ręce płk. pil. Zbyszka Stradała, który zajął się całą logistyczną stroną organizacji spotkania na lotnisku

Organizatorem była Mgr Ewa Statkiewicz przy pomocy mgr Michała Krotowskiego oraz mgr Bogdana Kuchara.