Maraton czytelniczy

Już po raz trzeci uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Malborku biorą udział  w kolejnej, V już edycji  Maratonu Czytelniczego – ogólnopolskiego konkursu skierowanego do uczniów szkół ponadpodstawowych.

Uczestnicy maratonu mają do przeczytania w ciągu roku szkolnego  6 książek (różnorodna literatura- między innymi – Kapuściński Ryszard, Pilipiuk Andrzej, Pratchett Terry), z których  przeprowadza się test znajomości.

Pierwszą lekturą jest „Szklanka na pająki” Barbary Piórkowskiej, książka, która jest powieścią o Gdańsku, w której nie ma ani jednego Niemca. Główna bohaterka, malarka Aleksandra, opisuje świat takim, jak go widzi – przez poezję i barwę. Żyje w momentach historycznych, mieszka w latach 80. w bloku razem z Lechem Wałęsą, chodzi z jego dziećmi do podstawówki: choruje, maluje, dojrzewa w czasach przemian politycznych.
Ale trochę to nieważne – najważniejsza jest podróż wewnętrzna Aleksandry – od samotnej dziewczynki do dorosłej kobiety z ustaloną tożsamością. 

            W dniu 23 października 2019 roku, trzy uczennice z klas pierwszych: Magdalena Gałązka, Marcelina Werner i Julia Wiśniewska, które najlepiej napisały test ze znajomości lektury miały okazję uczestniczyć w spotkaniu autorskim z autorką „Szklanki na pająki”- panią Barbarą Piórkowską. Organizatorem spotkania była Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, a dokładnie Filia Gdańska na zabytkowej  ulicy Mariackiej. Spotkanie rozpoczęło się nietypowo, bo od składania autografów przez pisarkę – zdobyliśmy go także dla czytelników I LO w Malborku. Punktualnie od 9.30 mieliśmy okazję wysłuchać obszernego wstępu pisarki, by następnie przejść do konkretnych pytań zadawanych przez młodzież licealną.

            Podczas spotkania panowała ciepła atmosfera przetykana mądrymi przemyśleniami pisarki, np. Pisanie to porządkowanie przestrzeni życiowej; Słowo stwarza rzeczywistość więc trzeba brać za nie odpowiedzialność; Każdy ma ciekawe życie czy Każdy ma talent, którego należy szukać w drobnych rzeczach – w tym miejscu zachęcała młodzież do brania udziału w konkursach literackich.

            Maraton czytelniczy daje młodym ludziom satysfakcję z poznawania lektury, rozwija wyobraźnię, uczy po prostu radości życia, ale też daje solidne podstawy do dalszego, twórczego uczestnictwa w kulturze. I biblioteka szkolna I LO  promuje maraton!