Nauka kaligrafii uczniów Sienkiewiczówki.

Nauczyciel historii wspólnie z działem Edukacji Muzeum Zamkowego w Malborku zaprosił uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Malborku na wyjątkowe spotkanie w  skryptorium zamkowym. W warsztatach kaligrafii uczestniczyli chętni uczniowie z klas 1A, 1B, 1D, 1E. Podczas zajęć uczniowie poznali nie tylko historię pisma, ale przede wszystkim mieli okazję zobaczyć jak wyglądała praca skryby w średniowieczu. Młodzież poznała sposoby czerpania papieru, miała okazję także dotknąć pergaminu. Uczniowie dowiedzieli się również w jaki sposób tworzono tzw. Inkaust, który służył do pisania ludziom w czasach średniowiecza. Zajęcia były też doskonała okazją, aby zobaczyć wspaniałe dzieła piśmiennictwa jak brewiarz należący do żony Albrechta Hohenzollerna, czy tajemniczą Apokalipsę św. Jana. Po wysłuchaniu wykładu uczniowie  sami próbowali swoich sił i ćwiczyli pisanie gotyckich liter. Z wielką uwagą i przejęciem wzięli w ręce stalówki, maczali w atramencie i starannie pisali litery. Z czasem kartki zapełniały się rzędem równiutkich liter.

Była to nietypowa lekcja historii i jednocześnie wspaniała okazja do sprawdzenia swoich umiejętności w kaligrafii.

Nauczyciel historii Karolina Serafin – Lasota