NORDHORN 2019

W dniach od 22 września do 28 września 2019 r.  grupa siedmiu uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Malborku (z klas 1A3, 1C3, 2A i 2B) wraz z opiekunem, Panią Anną Jagielską, odwiedziła miasto partnerskie Nordhorn, biorąc udział w projekcie „Zachować pamięć”. Uczniowie zwiedzili nie tylko miasto Nordhorn, ale również Papenburg, gdzie wspólnie z młodzieżą niemiecką mieszkali w schronisku młodzieżowym. Papenburg słynie ze swojej stoczni, w której budowane są największe wycieczkowce świata. Uczniowie mieli także okazję do odwiedzenia miasta Haren. Na przełomie lat 1945/46 przebywało tu ok. 6o tys. polskich robotników przymusowych, jeńców wojennych i więźniów obozów koncentracyjnych. W latach 1945 – 1948 Haren, zajęte przez polskich żołnierzy i byłych więźniów, nazwane zostało początkowo Lwów, a potem Maczków. W Maczkowie istniały polskie szkoły, urzędy, uniwersytet, sklepy oraz polska parafia. Wielu Polaków zostało tam po wojnie z różnych powodów.

Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Malborku mogli uczestniczyć w tym interesującym projekcie dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu przez Polsko – Niemiecką Współpracę Młodzieży z Warszawy. W maju 2020r. odbędzie się rewizyta niemieckich uczniów w naszej szkole i mieście. Już teraz zapraszamy wszystkich chętnych do współpracy.

Anna Jagielska