Olimpiada Zwolnieni z Teorii po raz kolejny w I Liceum Ogólnokształcącym im. Henryka Sienkiewicza  w Malborku!

19 maja 2022 roku ponad półtora tysiąca uczniów i studentów z całej Polski przyjechało do Warszawy na Wielki Finał Zwolnionych z Teorii, gdzie świętowali ukończenie własnych projektów społecznych. Wśród nich znalazły się dwa  projekty z naszej szkoły – Art eko 2, który realizowały: Julia Jendernalik, Weronika Wieliczko, Zuzanna Wojtaś, Julia Dąbrowska i Magdalena Elmanowska oraz Zespół Królika Ratownika, w składzie: Wiktoria Grabara, Dominika Zielińska, Anna Szczepanek oraz Jan Gostumski.

Wielki Finał olimpiady Zwolnieni z Teorii to święto praktycznej edukacji, podczas którego wyróżnienie otrzymali studenci, uczniowie, nauczyciele oraz dyrektorzy szkół, którzy na co dzień zdobywają kompetencje tworzenia i wdrażania innowacji, jednocześnie robiąc wiele dobrego dla otoczenia. Przez cały rok zespoły realizują swoje własne projekty społeczne, aby w maju powalczyć o prestiżowe nagrody Złotych Wilków. Kompetencja wymyślania i wdrażania własnych pomysłów i innowacji, to kluczowa kompetencja przyszłości. W czasach automatyzacji i sztucznej inteligencji, satysfakcja z życia i sukces zawodowy należy do ludzi elastycznych, umiejących robić codziennie coś trochę innego, umiejących wymyślać i wdrażać nowe pomysły.  To właśnie cechuje naszych uczniów, którzy pokazują swoją kreatywność i  zaangażowanie realizując projekty.

Głównym punktem imprezy było wręczenie Złotych, Srebrnych i Brązowych Wilków dla  najlepszych projektów społecznych w Polsce realizowanych w tym roku przez licealistów i studentów w takich kategoriach jak np. reklama społeczna, ekologia i natura czy zbiórka charytatywna. Wśród projektów realizowanych w I LO przyznano Brązowe Wilki zespołowi

Art eko2, który prowadził zajęcia ekologiczno – plastyczne dla ponad 300 uczniów z klas 1-3 malborskich szkół podstawowych. Podczas warsztatów dzieci miały okazję zagrać w dwie gry, w ramach których zapoznały się z podstawową wiedzą ekologiczną. W drugiej części zajęć uczniowie wykonywali tematyczne prace plastyczne, wykorzystując śmieci. Należy z dumą podkreślić zaangażowanie zespołu, który zrealizował w ciągu trzech lat nauki trzy projekty i już tworzą kolejny!

Podczas gali Zwolnionych z Teorii nasze uczennice spotkały się z „prekursorem” olimpiady, absolwentem Sienkiewiczówki,  Jankiem Downarem – Zapolskim, który zrealizował dwa projekty, zdobywając Złotego i Srebrnego Wilka. Niewątpliwie jego projekty dały impuls kolejnym zespołom.

Dzięki realizacji  projektów uczniowie stali się bardziej uważni na powszechne problemy i rozwinęli umiejętność ich rozwiązywania. Rozbudzili w sobie poczucie odpowiedzialności społecznej. Dzięki olimpiadzie młodzi ludzie mają możliwość kreowania lepszej rzeczywistości, a tym samym lepszej przyszłości dla nas wszystkich.

Nasze liceum po raz kolejny znalazło się w Rankingu Szkół Zwolnieni z Teorii,  zaszczytnej formy wyróżniania szkół ponadpodstawowych, które stawiają na wspieranie uczniów w rozwoju kompetencji przyszłości i działaniu społecznym. Tym samym zestawienie  to pokazuje innowacyjne podejście do edukacji i wsparcie uczniów w rozwoju kompetencji przyszłości, co  z kolei  na pewno pozytywnie wpłynie na wizerunek szkoły.

Gratulujemy obu zespołom! Samo ukończenie projektu jest już wielkim sukcesem!

Izabela Łukasiewicz, koordynator Olimpiady Zwolnieni z Teorii w I LO w Malborku