PRACUJ JAK MRÓWKA I WALCZ JAK LEW, CZYLI… SZKOLNE ZOO

Historycy spierają się na temat tego, jakim królem był Stanisław August Poniatowski.Wiele z jego decyzji miało bezpośredni wpływ na dzisiejszy obraz naszego kraju. Tak właśnie uchwała z 14 października 1793 roku stała się fundamentem budowania dzisiejszego systemu oświaty.
Aby utrwalić wśród narodu polskiego świadomość o tym zacnym dniu ustalono, że właśnie 14 października będziemy obchodzić Dzień Edukacji Narodowej. Jest to święto, o którym pamiętają wszystkie szkoły w kraju.
Doniosły apel, nagrody dla grona pedagogicznego, występy i plany na następne miesiące -tak wygląda to w typowej szkole. Na nasze szczęście I Liceum im. Henryka Sienkiewicza nie jest typową szkołą. Wszyscy byli zdziwieni gdy na scenę, zamiast aktorów wybranych spośród uczniów, wyszli…. nauczyciele. Cała publiczność zamarła, gdy ich oczom ukazał się pierwszy aktor przebrany za.. żubra. Widok ten skupił na sobie wzrok uczniów, którzy wcześniej ,,siedzieli” w telefonach. Zapanowała absolutna cisza,… a zaraz potem rozległy się salwy śmiechu. Niektórzy szczypali się w rękę, by sprawdzić, czy to nie sen (a może koszmarJ).      I wtedy zaczął się prawdziwy spektakl. Grono pedagogiczne po kolei wchodziło na scenę, przy akompaniamencie oklasków. Młodzież, niby dziecko czekające na świąteczne prezenty, wypatrywała swoich ulubionych nauczycieli. Każdy z aktorów barwnie przedstawił swoją postać, zbierając gromkie brawa. Gdy przedstawienie się skończyło, wiele osób łapało się za obolałe ze śmiechu brzuchy. Wisienką na torcie był występ zespołu Agrafka, który również został sowicie nagrodzony brawami. Po pełnym wrażeń poranku, Pani Dyrektor rozdała nagrody i wyróżnienia dla poszczególnych pracowników szkoły. I tak, dzięki ustawie z 1793 roku, przenieśliśmy się na chwilę do niezwykłego ZOO, które, jak się okazuje mamy w naszym liceum na co dzień.