PROFILAKTYKA  CZERNIAKA  SKÓRY

W naszej szkole nie brakuje lekcji z ekspertami. 9 marca 2023 r. odwiedziła nas pani Ewa Karamon- z zawodu lekarz dermatolog, z powołania przewodnicząca Rady Rodziców 1 LO w Malborku.   Zajęcia dotyczyły wszystkiego co związane ze skórą. Szczególną uwagę pani doktor  zwróciła na szkodliwe działanie promieni UV na człowieka, a także na zmiany chorobotwórcze, w tym nowotworowe, które możemy obserwować na naszych ciałach.

Niezwykle często występującym nowotworem skóry jest czerniak. To właśnie on powinien skłaniać nas wszystkich do częstego badania swoich znamion. W jaki jednak sposób możemy zaobserwować zmiany naszych znamion?

Stosujemy do tego metodę ABCDE:

A (Asymmetry)- Czy ma asymetryczny kształt?

B (Border)- Czy ma nieregularne brzegi?

C (Color)- Czy w zmianie można rozróżnić różne barwy?

D (Diameter)- Czy ma średnicę większą niż 6mm?

E (Evolved)- Czy rozmiar, kształt lub wygląd zmienił się w ostatnim czasie?

Jeżeli zaobserwujesz jakąś z powyższych zmian na swoim ciele, udaj się do dermatologa na konsultacje!

Jednak czerniak nie jest jedynym problemem naszej skóry. Szczególnie niebezpieczne   jest promieniowanie UVA, które  powoduje poważne uszkodzenia skóry, penetruje ją do głębokich warstw podskórnych, a nawet uszkadza DNA. I co najgorsze, jest obecne przez cały rok!

Jednak można się przed nim chronić. Należy przede wszystkim:

– unikać nadmiernego kontaktu ze słońcem, szczególnie w godzinach 10-15

– nie korzystać z solarium

– stosować kremy z filtrem UV

– zadbać o ubiór ochronny-  w słoneczne dni nosić kapelusze i czapki, które osłaniają kark i uszy; odzież zakrywającą ramiona i okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV

Zdjęcie 1 z 17

Uczniowie klas trzecich i czwartych mogli również odbyć szybkie konsultacje dermatologiczne po zakończeniu spotkania. Pani Ewa użyczyła do tego specjalnego urządzenia do wideodermatoskopii, które pozwala w dużym zbliżeniu obserwować znamiona i ich ewentualne zmiany. Chętni uczniowie dali się zbadać!

Dbajcie o siebie!!!