„Migiem na Malwirę” – 25-lecie Polski w NATO

We wtorek, 4 czerwca 2024 roku, uczniowie Liceum Ogólnokształcącego nr I wzięli udział w corocznym rajdzie „Malwira”, który w tym roku odbywał się pod hasłem „Migiem na Malwirę”, nawiązującym do 25-lecia przystąpienia Polski do NATO.

Młodzież wraz z wychowawcami i Panią Dyrektor miała okazję odwiedzić 22. Bazę Lotnictwa Taktycznego im. gen. bryg. pil. Stanisława Skalskiego na lotnisku w Królewie Malborskim.

Po przybyciu na miejsce, uczniowie zostali podzieleni na grupy. Nasza grupa udała się w kierunku hangaru, gdzie mieliśmy okazję poznać bliżej samoloty, w tym m.in. słynne MiG-29. Podczas rajdu, młodzież miała także wyjątkową okazję zobaczyć start samolotu oraz zapoznać się z wojskowym i strażackim wyposażeniem, a także dowiedzieć się czegoś więcej o survivalu.

Jednym z niezapomnianych momentów było poznanie podstaw posługiwania się bronią – uczniowie dowiedzieli się, jak sprawdzić, czy sprzęt jest naładowany i jak poprawnie trzymać karabin. Dodatkowo, mogliśmy zwiedzać wóz chemiczny, przymierzać maski przeciwgazowe oraz różnorodne stroje wojskowe.

Warsztaty survivalowe okazały się szczególnie ciekawe – uczniowie nauczyli się, jak uzyskać wodę z parujących liści drzew, jak stworzyć filtr do jej oczyszczania oraz jak rozpalić ogień za pomocą krzesiwa.

Po dniu pełnym wrażeń i aktywności, na wszystkich uczestników czekał specjalnie przygotowany obiad – prawdziwa wojskowa grochówka, która okazała się idealnym zakończeniem dnia.

Zmęczeni, ale pełni wrażeń, wróciliśmy do Malborka. Rajd „Malwira” 2024 na długo pozostanie w naszej pamięci jako wyjątkowe przeżycie i doskonała lekcja historii oraz współczesności.