„Rodem – Warszawianin, sercem – Polak, a talentem – świata obywatel…”

17 października 2023 r przypada 174 rocznica śmierci Fryderyka Chopina. W tym  dniu  w I Liceum Ogólnokształcącym odbyła się uroczystość poświęcona temu genialnemu kompozytorowi. Zgromadzeni w auli szkoły uczniowie przenieśli się w historyczno- muzyczną podróż do XIX wieku.

Licealiści obejrzeli inscenizację , podczas której zapoznali się z życiem i twórczością Fryderyka Chopina. Młodzież , która brała udział w występie ,recytowała fragmenty utworu C. K Norwida pt. „Fortepian Chopina”, przygotowała prezentację z najważniejszymi wydarzeniami z życia artysty, odczytała fragmenty listów Chopina do matki i ojca.

Jednak największe wrażenie na widzach zrobiła gra na pianinie Marcina Mierzwińskiego ucznia  klasy 4 a, który wcielił się w rolę kompozytora. Marcin wykonał kilka utworów, które zaczarowały zebraną w auli publiczność. Niesamowite wrażenie na odbiorcach zrobiły również  gra i śpiew  Kingi Kłosowskiej z klasy 4b, która odegrała rolę siostry Szopena. Kinga zagrała i zaśpiewała dwie piosenki „ Życzenie „ i „ Wiosnę”.

Ta niezwykła historyczno – muzyczna uczta na długo zostanie w pamięci tym, którzy brali w niej udział. Takie spotkania  jak to ,uświadamiają ,jaką zdolną i utalentowaną mamy młodzież.   Spotkanie z życiem i twórczością Fryderyka Szopena to dopiero początek. Jest wielu Polaków, którzy zapisali się na kartach naszej historii i będziemy właśnie podczas takich uroczystości wspominać ich sylwetki.