Rok matematyki

Województwo pomorskie ogłosiło rok 2015 Rokiem Matematyki. W związku z tym odbywają się liczne imprezy.

Między innymi Noc Matematyki odbyła się z 13 na 14 marca w pomieszczeniach ZSP nr 2 w Malborku. Aby uczniowie bardziej polubili ten przedmiot zorganizowane były takie konkursy jak:

sudoku, szachy, origami, kalkulatory graficzne, tworzenie konstrukcji przestrzennych, układanie liczby Pi z puzzli, gra dobble. Były też zaprezentowane dwa ciekawe filmy, m. in. dotyczący “złotego podziału”.

Wg opinii młodzieży impreza była super, nie tylko dlatego, że każda “dyscyplina” kończyła się wręczeniem nagród.

Inną z imprez, która odbyła się 19 czerwca, były podchody matematyczne na zamku malborskim. Startowało w nich 10 zespołów – po dwie drużyny z ZSP1, ZSP2, ZSP3, ZSP4 oraz “Zdolni z Pomorza”.

Oprócz nauczycieli matematyki organizacją tego przedsięwzięcia zajęli się pani Sylwia Grabowska ze Starostwa Powiatowego oraz pan Tomasz Bogdanowicz z Zamku Malborskiego. Zespoły otrzymały mapki zamku z zaznaczonymi miejscami,

gdzie czekali na nich nauczyciele z zadaniami z matmy, ale powiązane z historią zamku np. o ile stopni odchyliła się ściana zachodnia w Wielkim Refektarzu lub – z jaką prędkością poruszał się brat Albert zmierzając do Gdaniska . 🙂

Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali upominki, a najlepsi jeszcze “małe co nie co”. Pierwsze miejsce zajęła drużyna “Zdolnych z Pomorza”. W skład 3-osobowej grupy wchodzili Grzegorz Procyk z gimnazjum Awans, Oskar Markiewicz z kl.1A ZSP1 oraz Michał Jakubowicz z gimnazjum Awans .

Drugie i trzecie miejsce zajęły zespoły z ZSP1 w składzie : 2 miejsce – Maciej Bejm, Maciej Szymula, Kacper Żygadło   3 miejsce – Milena Smoter, Patrycja Philipp, Michał Affek.

Z imprez, które odbywały się w innych terminach to: Święto liczby Pi, konkurs na logo Roku Matematyki, na rymowankę/wiersz matematyczny, na plakat Roku Matematyki, na gazetkę szkolną

“Sławni matematycy”.

I to jeszcze nie koniec . 😉